PARTNER PORTALU
 • BGK

Premier przeprasza za słowa Bieńkowskiej dot. opóźnień pociągów

 • PAP    21 stycznia 2014 - 10:49
Premier przeprasza za słowa Bieńkowskiej dot. opóźnień pociągów

To niezbyt fortunne sformułowanie - tak premier Donald Tusk ocenił słowa wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która odnosząc się do opóźnień pociągów, powiedziała: "Sorry, taki mamy klimat". Premier przeprosił tych, których taki komentarz dotknął.
"To niezbyt fortunne sformułowanie, niezbyt fortunne wyrażenie, które szczególnie nieprzyjemnie brzmi dla ludzi, którzy doświadczyli zimna w pociągach stojących na mrozie" - ocenił Tusk we wtorek w Częstochowie, pytany przez dziennikarzy o słowa Bieńkowskiej wypowiedziane w poniedziałek w TVN24.

"Jeżeli ten komentarz kogoś dotknął, to jest mi przykro i przepraszam, bo wiem, że kiedy ktoś cierpi zimno albo głód, bo takie przypadki zdarzyły się w tych kilku pociągach, to oczywiście trzeba bardzo uważać na słowa" - mówił premier.

Jak tłumaczył, sformułowanie to "jednak jest trochę wyrwane z kontekstu, ponieważ tak naprawdę (...) w tego typu warunkach pogodowych, takie sytuacje się zdarzają".

Czytaj też: Opóźnienia pociągów w całej Polsce. Rekord? 700 minut

Bieńkowska w poniedziałek (20.01) w TVN24 pytana o utrudnienia na kolei i opóźnienia pociągów, powiedziała: "Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby sorry, mamy taki klimat, no niestety".

Jak podkreślała, na 4 tysiące pociągów, które tego dnia wyjechały na tory, tylko dwa utknęły z powodu oblodzenia sieci. "Nic nie poradzimy i wszędzie to się zdarza, natomiast PKP Intercity zrobiło wszystko, żeby tych pasażerów w jakiś sposób tam zabezpieczyć przez prawie cały dzień, oni stali bardzo długo w tych dwóch pociągach (...)" - mówiła.

Dziś do sprawy podchodzi już poważnie, chociaż twierdzi, że problem nie dotyczy dużej liczby osób.

Bardzo trudna sytuacja związana z oblodzeniem sieci trakcyjnej dotyczy trzech proc. pociągów w całym kraju - poinformowała we wtorek wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Jej zdaniem niedopuszczalne jest jednak, by pasażerowie nie mieli jasnej informacji o opóźnieniach pociągów. Zapowiedziała, że na takie sytuacje będzie reagować z "całą stanowczością i surowością".

Bieńkowska poinformowała, że trwa posiedzenie sztabu kryzysowego, czyli zarządów i odpowiedzialnych osób we wszystkich spółkach kolejowych.

"W pewnej części kraju, szczególnie w części pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Łodzią, sytuacja pogodowa jest bardzo trudna, i podkreślam, że to nie jest z powodu zimy, tylko z powodu anomalii pogodowych, czyli oblodzenia trakcji, która bardzo poważnie utrudnia poruszanie się pociągów. Pociągi na tym terenie są przeciągane lokomotywami spalinowymi, nie można używać trakcji" - powiedziała na konferencji prasowej Bieńkowska.

Dodała, że "w tej chwili, ta sytuacja trudna dotyczy 3 proc. pociągów w skali całego kraju. "Sytuacja nie dotyczy całego kraju, całego systemu transportu kolejowego w Polsce, dotyczy pewnych obszarów na terenie kraju" - podkreśliła.

Poinformowała, że do tej pory odwołano kilkanaście pociągów Przewozów Regionalnych. Sztab kryzysowy rozważa, czy któreś z pociągów InterCity będę odwołane.

"Ja absolutnie rozumiem sytuację anomalii pogodowych. Ale nigdy nie zrozumiem tego, że pasażerowie w jakiejś części są niedoinformowani, że nie są dostarczane im ciepłe napoje" - zaznaczyła. "Nie może być tak, że ktoś przychodzi na pociąg i ma kupiony bilet, pociąg jest odwołany, a on o tym nie wie, (...) albo nie wie, kiedy ten pociąg ruszy" - powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • SFINKS, 2014-02-04 10:45:34

  Teraz bilans będzie równy zera, gdy Bieńkowska przeprosi za premiera.
 • zniesmaczony, 2014-02-01 19:00:24

  Do ekomorda: Elyty nigdy niy rozumialy slonskigo sposobu myslenia. Np. Co robily w tym zakresie wszystkie polityczne cielce ktore teraz szukajac zaczepki, sami doprowadzily do stanu wojennego czego konsekwencja byla smierc niewinnych ludzi. Czy maja prawo kreowac sie teraz na ich przedstawicieli? Z...apytajcie tez matki, zony i dzieci tych ofiar  rozwiń
 • ziuta, 2014-01-25 14:47:20

  Sorry, pani minister, ale kolej transsyberyjska kursuje w znacznie sroższych warunkach, a opóźnień nie ma. No i sorry Polacy, ale taką mamy kolej, jaką panią minister :) I jeszcze jedno: również sorry Polacy, ale taka pani minister, jaki pan premier :) No a partie rządząca to już, sorry, ale sami ...sobie wybraliśmy, bądź to głosując na PO, bądź przez zaniechanie pójścia na wybory. No to generalnie SORRY, ale sami sobie jesteśmy winni.  rozwiń