PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezes BGK: jesienią pierwsze lokale z funduszu mieszkań

  • Katarzyna Walterska    15 lipca 2014 - 11:10
Prezes BGK: jesienią pierwsze lokale z funduszu mieszkań

W czerwcu podpisaliśmy pierwszą umowę na zakup budynku w trakcie budowy w ramach Fundusz Mieszkań na Wynajem. Myślę, że pierwsze lokale udostępnimy ludziom jesienią - celuję w październik - mówi Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Mamy dużo kapitału, co pozwoliło nam wejść m.in. w mieszkania na wynajem, bo to jest alternatywa w stosunku do innych możliwości inwestowania zasobów finansowych banku. Ponieważ nie ma dość dużo klasycznych projektów inwestycyjnych, które moglibyśmy sfinansować kredytem, wchodzimy w nieruchomości, żeby ułatwić Polakom mobilność na rynku pracy, co siłą rzeczy pobudza także koniunkturę w budownictwie i innych branżach - podkreślił prezes.

I zapewnił, że BGK chce wyjść naprzeciw tym, którzy przyjeżdżają do dużych miast w poszukiwaniu pracy. Pod tym względem zmienia się mentalność Polaków. W Polsce ten rynek dopiero się rozwija. W bogatej Szwajcarii 73 proc. mieszkań nie jest własnością, w Niemczech 40 proc. mieszkań na wynajem dostarczają różni inwestorzy instytucjonalni. Takim inwestorem będzie BGK. W Polsce najem komercyjny to zaledwie 4 proc. rynku.

- Powiem - być może - coś kontrowersyjnego z punktu widzenia innych banków - naszym celem jest i pozostanie działanie antycykliczne. Po dołku w ostatnich dwóch latach jest potrzeba napędzania inwestycji w kraju. Rzecz jasna, kiedyś to się wyrówna i wtedy skupimy się na innym obszarze. Nie mamy ambicji zastępowania innych banków. Rynek kredytów korporacyjnych wart jest w Polsce ponad 300 mld zł. Nasz udział w rynku to kilka punktów procentowych. Nawet, jeśli byśmy go podwoili, to o niczym nie przesądzi - podkreślił.

Na pytanie, jak będzie kształtowała się cena wynajmu tych nieruchomości prezes odpowiedział: mam nadzieję, że konkurencyjność ceny wynajmu będzie duża w stosunku do oferty rynkowej.

W ciągu kilku lat BGK ma zamiar zainwestować ok. 5 mld złotych, co pozwoli zbudować pulę nawet 20 tysięcy mieszkań na wynajem. W pierwszym roku w ramach funduszu BGK ma wydać tylko część tych pieniędzy. Największą liczbę inwestycji przewiduje w drugim i trzecim roku działalności inwestycyjnej.

Spółka BGK Nieruchomości, która ma odpowiadać za inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem i zarządzanie jego aktywami została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod koniec stycznia 2014 roku. BGK chce kupić pierwsze budynki z lokalami w drugim kwartale br., a wynająć je pod koniec 2014 r.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa inwestycyjna, która powstała w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nie jest to program rządowy. Celem tego przedsięwzięcia jest pobudzenie rynku nieruchomości, tak aby zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem. Polski rynek mieszkań na wynajem jest sześciokrotnie mniejszy od średniej europejskiej (23 proc. w Europie, 4 proc. w Polsce).

Czytaj też: BGK utworzy specjalny fundusz miszkań na wynajem 

Fundusz Mieszkań na Wynajem ma działać na zasadach rynkowych. Nie będzie on kupować pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami do 60 m kw. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź. Według Kacprzyka w Katowicach potrzeby najmu są zaspokojone, dzięki inwestycjom TBS-ów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)