PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezes Wód Polskich: Podwyżki cen wody tylko jeśli były inwestycje

  • pt    22 marca 2018 - 10:32
Prezes Wód Polskich: Podwyżki cen wody tylko jeśli były inwestycje
- Sprawdzimy kiedy podwyżki będą amortyzować inwestycje, a ostatnio tych inwestycji było bardzo dużo i mogą być argumentem za wzrostem opłat - mówi Przemysław Daca (fot.pixabay)

-Znamy przypadki, że włodarze podnosili ceny wody po to, żeby realizować inwestycje nie związane z gospodarką wodną, a w skrajnych przypadkach przeznaczać je na kampanię wyborczą - podnosi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
  • W maju poznamy oceną wniosków taryfowych złożonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe w Wodach Polskich.
  • Spółki składy propozycje cena na trzy najbliższe lata.
  • Prezes PGW Wody Polskie zapowiada, że zatwierdzone zostaną tylko wnioski uzasadnione wydatkami na inwestycje.  

Przypomnijmy, do 12 marca przedsiębiorstwa wodociągowe  z całego kraju składy wnioski taryfowe dotyczące planowanej wysokości opłat za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata. Po raz pierwszy wnioski trafiały do utworzonego 1 stycznia PGW Wody Polskie.

Teraz trwa ocena złożonych dokumentów. – Do maja  powinniśmy zaopiniować zaproponowane przez gminy podwyżki – mówił Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Radiu Wrocław.

Czytaj też: Nowela Prawa wodnego: Senatorowie jednogłośni

Prezes zaznaczył jednak, że część wniosków jest niekompletna będą wymagały uzupełnień, co może przedłużyć okres opiniowania. Szczególne zainteresowania budzą te wnioski, w których zaproponowano podwyżki.  

Przykładowo, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, wystąpiło o podniesienie ceny za wodę i ścieki o ponad 9 proc. Z tego podwyżka o 3 proc. miała by wejść w życie od 11 czerwca br. Cena miała wzrosnąć z obecnych 10,79 zł brutto do 11,11 zł za metr sześcienny. Cena rosłaby o 3 proc. także w latach 2019 i 2020. W przyszłym roku wrocławianie płaciliby 11,43 zł, zaś za dwa lata – 11,75 zł.

O tym czy podwyżka wejdzie w życie zdecyduje PGW WP.

- Do tej pory było z tym różnie, znamy przypadki, że włodarze podnosili ceny po to, żeby realizować inwestycje nie związane z gospodarką wodną, a w skrajnych przypadkach przeznaczać je na kampanię wyborczą – mówił w RW Daca.

- Różnie to było w różnych regionach, nie było nad tym kontroli a gmin miały monopol na ustalanie cen. My w tej chwili będziemy dbali o to, żeby te stawki były racjonalne – wyjaśniał.

Jak się okazuje, nie można jednak wyciągać wniosków że podwyżek we Wrocławiu nie będzie.

- Sprawdzimy kiedy podwyżki będą amortyzować inwestycje, a ostatnio tych inwestycji było bardzo dużo i mogą być argumentem za wzrostem opłat. Będziemy to jednak dokładnie analizować. Będziemy też porównywali jak kształtują się opłaty w gminach, które mają podobny układ wodno-kanalizacyjny i skąd wynikają ew. różnice – tłumaczył prezes PGW.

Wrocławska spółka wyjaśniała, że wysokość taryf jest uzależniona m.in. od ambitnego planu inwestycyjnego MPWiK, który w 2018 r. przewiduje realizację 130 zadań, np. dokończenie budowy i rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz budowę rurociągu tłoczonego i pompowni.

W maju przekonamy się jak Wody Polski ocenią zasadność podwyżek proponowanych przez wrocławską spółkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Xebola, 2018-03-22 12:35:03

    Z problemem kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach obywateli poradziła sobie mała Słowenia... xebola.wordpress.com/2016/11/26/slowenia-uznala-dostep-do-wody-za-podstawowe-prawo-czlowieka-wprowadzajac-poprawke-do-konstytucji/