PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Białegostoku: Jesteśmy wschodnią bramą Unii Europejskiej

  • wnp.pl    3 sierpnia 2014 - 17:07
Prezydent Białegostoku: Jesteśmy wschodnią bramą Unii Europejskiej

Kiedy dziś patrzę na Białystok to jestem dumny z naszego miasta. Z tego, że udało się pokonać przeróżne trudności i doprowadzić inwestycje do końca - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
Jest pan prezydentem Białegostoku już drugą kadencję. Jakie najważniejsze sprawy dla miasta udało się w tym czasie załatwić?

Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku:

- Białystok w 2014 roku to zupełnie inne miasto niż to z 2006. To miasto, z którego możemy być dumni, w którym dobrze się żyje i które nieustannie się rozwija. W 2006 roku staliśmy na początku drogi, mieliśmy narzędzia, z których mogliśmy skorzystać.

Czytaj też: Program Rozwoju Polski Wschodniej będzie kontynuowany

Na wyciągnięcie ręki była szansa na lepszą przyszłość Białegostoku. Po 8 latach pracy dla Białegostoku mogę powiedzieć, że tę szansę wykorzystaliśmy. I chociaż ciągle mamy sporo do zrobienia, to dziś jesteśmy na etapie, kiedy o kolejne kroki w rozwoju miasta będzie dużo łatwiej.

Najważniejsze sprawy…

- To przede wszystkim maksymalne wykorzystanie środków unijnych. Zrealizowaliśmy projekty o wartości niemal 2,5 mld złotych, gdzie dofinansowanie wyniosło niemal 1,5 mld złotych. I te pieniądze widać w naszym mieście.

Czytaj też: Białystok wśród najlepszych do życia miast w Europie

To Białostocki Park Naukowo - Technologiczny, to nowoczesne autobusy i system zarządzania nimi, to wygodne drogi dla aut, ale też dla rowerów, to podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to także Stadion Miejski, którego budowa właśnie się kończy.

Z czym były trudności?

- Kiedy dziś patrzę na Białystok to jestem dumny z naszego miasta. Z tego, że udało się pokonać przeróżne trudności i doprowadzić inwestycje do końca. Trudności z jakimi mieliśmy do czynienia wynikają chociażby z przepisów prawa o zamówieniach publicznych czy nierzetelności wykonawców inwestycji.

Z tego właśnie powodu budowa Białostockiego Parku Naukowo - Technologicznego trwała ponad rok dłużej a Stadionu Miejskiego nawet dwa lata. Ma zakończyć się w drugiej połowie sierpnia. Kończy ją trzeci wykonawca. Pierwszy nie wywiązywał się z umowy, drugi ogłosił upadłość. Wszystko wskazuje na to, że dopiero trzeciemu uda się zakończyć ten projekt.

Trudnym społecznie projektem było także przygotowanie do budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Tu też udało się trudności pokonać i w grudniu ubiegłego roku budowa mogła ruszyć.

Jakie ważne kwestie zostały jeszcze do zrobienia?

- Jako prezydent Białegostoku staram się podejmować decyzje, które kierują Białystok w stronę, w którą już od dawna zmierzają polskie metropolie: Warszawa, Wrocław czy Poznań. Najważniejszym etapem tej drogi był dobry start, czyli wyrównanie poziomów rozwoju infrastrukturalnego. Aby przedsiębiorcy chcieli inwestować w Białymstoku, niezbędne jest stworzenie im do tego warunków.

A te warunki to drogi, uzbrojone tereny, ale także odpowiedni komfort życia. Kultura, sztuka, rozrywka. I te wszystkie zmiany dokonują się na naszych oczach. Ostatnio potwierdziło to zestawienie opublikowane na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.