Prezydent Krakowa o zakazie palenia węglem

Konieczne jest wprowadzenie przez władze wojewódzkie zakazu palenia węglem w piecach domowych - mówi portalowi wnp.pl Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wielu włodarzy miast spogląda teraz na Kraków, gdzie miałby być zakaz ogrzewania domów węglem...

- Nie możemy pozwolić sobie na stosowanie półśrodków. Bez radykalnych działań i likwidacji palenisk na paliwa stałe, nie doprowadzimy do znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie.

Aby tego dokonać, konieczne jest wprowadzenie przez władze wojewódzkie zakazu palenia węglem w piecach domowych.

W minionych latach Kraków poradził sobie z wieloma problemami z zakresu ekologii. Mamy rozwiązaną kwestię oczyszczania ścieków, stosujemy nowoczesne, ekologiczne rozwiązania w transporcie zbiorowym, kończymy tworzenie zgodnego z unijnymi dyrektywami oraz polskim prawem systemu gospodarki odpadami.

Z tym problemami Kraków sobie poradził, bo w dużej mierze ich rozwiązanie zależało od władz samorządowych.

Czytaj też: Samorządy mogą zabronić używania węgla

A kwestie związane z ochroną powietrza?

- Inaczej sprawa wygląda z ochroną powietrza, gdzie kompetencje ma samorząd wojewódzki. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego przynajmniej zakazu stosowania węgla w domowych paleniskach, a w dłuższej perspektywie - zakazu stosowania wszelkiego rodzaju paliw stałych.

Ostatnie propozycje zarządu Województwa Małopolskiego, które dopuszczają węgiel, nie napawają optymizmem. Stosowanie półśrodków nie rozwiąże problemu krakowskiego powietrza.

Co zatem dalej?

- Rozmawiam z zarządem województwa, z radnymi Sejmiku i namawiam do podjęcia radykalnych działań w tym zakresie.

Liczę, że mój głos, a także głos Krakowian, którzy żądają radykalnych kroków, zostanie wzięty pod uwagę.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Konsultacje społeczne w tej sprawie to była kpina. Skoro szacunki mówią że w Krakowie jest ok 30 tyś pieców węglowych to sprawa dotyka bezpośrednio co najmniej ok.120 tyś. mieszkańców. Wydawanie opinii na podstawie 2500 przypadkowych głosów to jakiś absurd. Jeśli władze chcą poznać znanie Krakowian ...w tak istotnej i życiowej sprawie to powinny zorganizować referendum. Wtedy miałyby mandat do podejmowania tak drastycznych kroków. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie popierał palenia węglem w starych piecach. Jednak wrzucanie wszystkiego (eko groszek, drewno, biomasa) do jednego worka to duża przesada. Twierdzenie że trzeba zakazać również kominków bo obrotni Małopolanie będą nim palić wszystkim co popadnie - potwierdza nieudolność władz w egzekwowaniu stanowionego prawa. Muszę nieco popsuć dobre samopoczucie pana Prezydenta ( głosowałam na niego - ale ja jak każdy też mam prawo do błędów). Nasze miasto jest niewydolne w wielu obszarach swojego działania. Do dzisiaj nie istnieje system zarządzania ruchem kołowym, pozwalający na sprawny przejazd głównymi arteriami (zielone fale). Nie wyprowadzono z miasta tranzytu ciężarowego bo brak pełnej obwodnicy. Komunikacja miejska z rosnącymi cenami biletów i wymuszonymi licznymi przesiadkami jest daleka od ideału. Do wielu domów jednorodzinnych na peryferyjnych osiedlach nie doprowadzono miejskiej wody ani kanalizacji. Jednym z powodów smogu w centrum jest nieprzemyślana zabudowa blokująca naturalne ciągi wentylacyjne miasta. Na to urzędnicy dają pozwolenia i tylko aktywne protesty mieszkańców są w stanie zablokować zapędy deweloperów chcących stawiać wysokościowce na każdym skrawku trawnika. Chcecie aby miasto oddychało? To dlaczego zgadzacie się na rewitalizację kostką brukową zamiast zieleni? O czym mówię? Niech pan Prezydent zrobi sobie spacer na plac Szczepański . Co tam ma produkować tlen - fontanna? W proponowanej uchwale sejmiku są zapisane tylko zakazy i kary. Ani słowa o zobowiązaniach miasta np. w sprawie rozbudowy sieci ciepłowniczej. To że niewiążące prawnie frazesy pojawiają się w uzasadnieniu regulacji to tylko mydlenie oczu. Jak do tej pory nasze państwo nie wywiązało się z żadnej umowy społecznej (jeśli się mylę to proszę o konkretne przykłady). Więc czemu tym razem miałoby być inaczej. Dla wszystkich, który mają inne zdanie niż zarząd województwa polecam wyszukanie na facebooku profilu STOPZAKAZOWI rozwiń

Myślący po swojemu, 2013-11-10 21:05:27 odpowiedz

Cenię Prezydenta Krakowa, ale w tym przypadku powinien okazać się podobną roztropnością jak w wielu innych sprawach. Niech poda cenę ogrzewania budynku jednorodzinnego węglem, drewnem, olejem opałowym, gazem i energią elektryczną (może do tego inwestycje w inne źródła energii) - odniesie to do zarob...ków i uzasadni potrzebę poniesienia trzy i więcej krotnie kosztów ogrzewania. Nie spodziewam się ulg, dotacji itp. ze środków publicznych. Zatem o co chodzi w tej propozycji? Szczególnie gdy przywołamy miliony Polaków, których nie stać na podstawowe wydatki często. rozwiń

Samorządowiec, 2013-11-06 20:39:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE