PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent nie chce parkomatów

 • www.dziennik.stargard.pl (Bartosz Stós)    8 listopada 2011 - 10:41
Prezydent nie chce parkomatów

Na ostatniej sesji rady miejskiej prezydent Sławomir Pajor podał do wiadomości, iż rozważa pomysł likwidacji Strefy Płatnego Parkowania w Stargardzie.
Choć sprawa jest jeszcze w fazie analiz, już teraz wzbudza ogromne emocje wśród kierowców. Obecnie urząd miejski jest w posiadaniu parkomatów zlokalizowanych na osiedlu Tysiąclecia oraz wzdłuż ulicy Czarnieckiego. Pozostałe urządzenia należą do organów powiatowych. Całość obsługuje prywatna firma, która na mocy uchwały rady miasta pobiera honorarium z tytułu sprawowania opieki technicznej nad maszynami.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce firma będzie musiała znaleźć innego klienta. Prezydent miasta Sławomir Pajor (zabierz głos/oceń prezydenta) rozważa bowiem możliwość likwidacji Strefy Płatnego Parkowania w Stargardzie.
Krótką informację na ten temat podał na jedenastym posiedzeniu rady miejskiej, w trakcie debaty nad przydatnością bliźniaczych urządzeń do poboru opłat targowych na terenie miasta. Doniesienia te potwierdza rzecznik prasowy urzędu miejskiego Marcin Rumiński. – Faktycznie, jest taki pomysł. Prezydent otrzymał przesłanki, że nie ma sensu dalej utrzymywać Strefy Płatnego Parkowania. Wokół centrum wybudowano nowe parkingi, rotacyjność na nich jest dość duża. Ponadto wpływy z parkomatów wynoszą około 2000 zł miesięcznie. Nie jest to więc duża kwota. Obecnie inżynier miasta bada całą sprawę.

– Wystosowaliśmy pismo do Starostwa Powiatowego z informacją na ten temat i czekamy na ich stanowisko – tłumaczy Grzegorz Chudzik, inżynier miasta. – Do urzędu miejskiego przynależą dwie strefy: na osiedlu Tysiąclecia oraz wzdłuż ulicy Czarnieckiego. Przy tak małym terenie, tam gdzie są ulice miejskie, istnieje możliwość zlikwidowania parkomatów. Nie jest to natomiast prosta sprawa.

Biuro prawne musi przeanalizować wszystkie kwestie, zanim prezydent podejmie taką decyzję.
Nieco innego zdania jest Ryszard Hadryś, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie Szczecińskim. Starostwo Powiatowe jest właścicielem około 20 parkomatów. – Po likwidacji Strefy Płatnego Parkowania mogą pojawić się problemy z postawieniem auta. Przykładem może być tu ulica Mickiewicza, gdzie swego czasu zrezygnowano z poboru opłat i obecnie trudno tam w ogóle zaparkować. Podobna sytuacja ma miejsce w niedzielę, czyli w dniu, w którym nie są pobierane opłaty. W sytuacji, gdy nie będzie można wymusić rotacyjności samochodów, zrobi się tłok. Trzeba mocno zastanowić się nad tą sprawą – mówi.

Zgodnie z prawem, decyzję o ewentualnej likwidacji Strefy Płatnego Parkowania w Stargardzie podejmie rada miasta. W międzyczasie urząd miejski analizuje kwestie prawne projektu. Umowa z firmą obsługującą parkomaty wygasa 30 lipca 2012 roku i do tego czasu prawdopodobnie zostanie podjęta decyzja. Pomysł prezydenta miasta podoba się części kierowcom.

– Oczywiście, że jestem za likwidacją parkomatów. Nie dość, że w centrum nie ma gdzie zostawić samochodu, to gdy w końcu zwolni się jakieś miejsce, trzeba za nie słono zapłacić – mówi pan Marek, mieszkaniec osiedla Zachód. Wtóruje mu pani Iwona, która często parkuje wzdłuż ulicy Wyszyńskiego. – Regularnie załatwiam jakieś sprawy w centrum i nieraz zajmuje to kilka godzin. Za każdą minutę muszę słono zapłacić, bo osiedlowe parkingi są zwykle zapchane, a przecież nie po to mam samochód, żeby chodzić kilka kilometrów od wolnego miejsca na piechotę.

Sceptycznie do pomysłu podchodzi pan Stanisław, mieszkaniec osiedla Chopina. – Nikt nie lubi płacić, więc pomysł prezydenta pewnie spodoba się ludziom, lecz jest jedno „ale”. Ludzie, którzy pracują w centrum, będą stawiać swoje samochody na kilka godzin, tak że inni kierowcy w ogóle nie znajdą już miejsca do postoju. Podobna sytuacja miała miejsce w szczecińskim Galaxy. Kiedyś nie można było wcisnąć się na podziemny parking, a odkąd wprowadzili symboliczną opłatę, miejsca jest w bród. Brak miejsc postojowych dotknie szczególnie starszych ludzi, którzy wolą zapłacić złotówkę niż podróżować z miejsca na miejsce na piechotę.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Singiel, 2011-11-08 21:28:11

  trudno się nie zgadzać z Prezydentem! Sądzę, że czuje wsparcie mieszkańców w swej decyzji.
 • Poznaniak, 2011-11-08 16:05:52

  Prezydent ma rację. Oczywiście na wzór Szczecinka należy wygospodarować nowe miejsca parkingowe. W Szczecinku wszystkie ważne skrzyżowania mają ronda. Słowem wystarczy mieć gospodarza miasta z głową na swoim miejscu.
 • Pan Baryłko, 2011-11-08 15:12:18

  Pan Baryłko nie zna prezydenta Stargardu, ale już go lubi.