PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent podpisał ustawę znoszącą obowiązek meldunkowy

  • PAP    14 października 2010 - 13:35
Prezydent podpisał ustawę znoszącą obowiązek meldunkowy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.
Ustawa przewiduje, że z tym dniem zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL. W rejestrze tym nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.

Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2010-10-15 16:33:39

    Na pewno nikt mnie do posiadania takiego (elektronicznego) dowodu nie zmusi - czego i Panstwu zycze !
  • Pytajnik, 2010-10-14 16:14:08

    Świstak mówi "NIEBYWAŁE" - do 2014 roku rząd prawdopodobnie planuje że każdy obywatel będzie posiadać elektroniczny dowód osobisty. Zgodnie z założeniami projektu pl.ID od 2011 roku wydawane będą takie dowody. Nieznane są wszystkie dane jakie taki chip będzie zawierać....  rozwiń