PARTNER PORTALU
 • BGK

Problem z dostawami wody w świętokrzyskich gminach

 • PAP    22 stycznia 2014 - 19:18
Problem z dostawami wody w świętokrzyskich gminach

- Brak prądu wywołany oblodzeniem sieci przesyłowych spowodował wyłączenie pomp przy ujęciach wody w części gmin województwa świętokrzyskiego. Niektóre działają dzięki agregatom. Do części mieszkańców woda jest dowożona beczkowozami.
Taka sytuacja występuje w środę m.in. w powiecie opatowskim, w gminach Ożarów i Tarłów.

Wiceburmistrz Ożarowa Paweł Rędziak powiedział, że od wtorku woda jest dowożona beczkowozami przez strażaków-ochotników dla 600 mieszkańców czterech miejscowości: Maruszowa, Nowego, Dębna i Lasocina. "Brak energii unieruchomił ujęcie w Nowem. Pozostałe miejscowości gminy korzystają z wodociągu, do którego woda jest dostarczana z innego ujęcia" - tłumaczył.

Czytaj też:  12,8 tys. odbiorców bez prądu. Sytuacja się poprawia

Wodociąg nie działa też w wyżej położonych miejscowościach gminy Tarłów - tu także woda jest dowożona beczkowozami, z hydroforni w Brzozowej. Wójt Leszek Walczyk powiedział, że jest to woda, której można używać jedynie do celów gospodarczych. "Wodę pitną mieszkańcy mogą kupić w obwoźnych sklepach" - tłumaczył.

Z kolei oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacyjna działają dzięki agregatowi prądotwórczemu. Energii elektrycznej nie było w gminie niemal przez cały wtorek. Od środy prąd mają mieszkańcy trzech miejscowości gminy Tarłów.

Większych problemów z pracą wodociągów udało się uniknąć w powiecie ostrowieckim, gdzie występują największe problemy z dostawami elektryczności.

W gminie Waśniów na 29 miejscowości prąd jest jedynie w trzech. Wójt Krzysztof Gajewski powiedział, że nie ma zagrożenia przerw pracy wodociągów. "W środę ekipom technicznym udało się przywrócić dostawy energii w miejscowości, w której mamy ujęcie wody i stację uzdatniania. Uzupełniliśmy też zbiorniki z wodą" - tłumaczył.

W gminie Ćmielów, której połowa jest pozbawiona elektryczności, udało się we wtorek napełnić zbiorniki z wodą przy ujęciu. "Wodociągi działają, ale woda wydobywa się z nich pod mniejszym ciśnieniem. Do niektórych miejscowości jeżdżą beczkowozy" - poinformował burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz.

Z kolei w gminie Bałtów wodociąg działa dzięki agregatom prądotwórczym, do których podłączono pompy przy ujęciu. Wójt Andrzej Jabłoński powiedział, że są problemy z działaniem przepompowni kanalizacyjnych. "Nie mamy tyle agregatów, żeby uruchomić wszystkie naraz, więc przewozimy je z miejsca na miejsce, tam gdzie są potrzebne" - mówił.

W opinii Jabłońskiego korzystnym rozwiązaniem, które pomogłoby gminom w sytuacjach kryzysowych - kiedy przez dłuższy czas brakuje elektryczności - byłby program, umożliwiający współfinansowanie zakupu kosztownych agregatów przez samorząd i rząd.

Włodarze podkreślali, że w większości gmin nie ma problemów z przemieszczaniem się po drogach. Nie ma też problemów z zaopatrzeniem sklepów. W większości szkół odwołano jednak lekcje - ogrzewanie budynków uzależnione jest w nich od dostaw energii.

W środę w południe prądu nie było w 16,5 tys. gospodarstw w województwie świętokrzyskim. Energetycy od poniedziałku starają się przywrócić dostawy energii - w wielu miejscach marznąca mżawka, osadzająca się na przewodach, zerwała linie przesyłowe, obciążone dodatkowo łamiącymi się gałęziami drzew; przewrócone są także słupy podtrzymujące przewody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.