PARTNER PORTALU
  • BGK

Problemy ze śmieciami w Warszawie. Urząd skontroluje firmy

  • PAP    6 lutego 2014 - 14:41
Problemy ze śmieciami w Warszawie. Urząd skontroluje firmy

- Warszawski ratusz w związku z problemami z odbiorem śmieci na Ursynowie rozpoczął kontrolę firmy Sita, która odbiera tam odpady - podał magistrat. W sumie sprawdzone mają być firmy w ośmiu dzielnicach, gdzie obowiązują nowe zasady wywozu odpadów.
Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb dodała, że oprócz Sity sprawdzone zostaną także firmy: Lekaro oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Jak wyjaśniono, urzędnicy będą sprawdzać stan śmietników, obecność i dostępność wymaganych pojemników na odpady oraz przestrzeganie ustalonych w harmonogramach częstotliwości odbierania śmieci z poszczególnych nieruchomości.

"Namawiam do zgłaszania wszystkich wątpliwości i niedociągnięć pod miejskim numerem 19115. Takie zgłoszenie zostaje zarejestrowane przez miasto i może stać się dla nas podstawą do zweryfikowania kwot wypłacanych firmom za odbiór śmieci w danym miesiącu. Jeśli jakakolwiek firma nie będzie się wywiązywać ze swoich obowiązków należycie, zapłata zostanie odpowiednio pomniejszona" - powiedział, cytowany w piśmie, wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski.

Ratusz przypomniał, że trzyletnie umowy na obsługę czterech obszarów miasta (obejmujących osiem dzielnic) podpisano pod koniec listopada ub.r. Umowy podpisano z trzema firmami PPHU Lekaro, Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania oraz Sitą. Obowiązują od lutego br. do końca stycznia 2017 r.

Czytaj też:  Ustawa śmieciowa – o co pytają mieszkańcy Warszawy?

Odpady komunalne na Pradze Południe i Pradze Północ, w Rembertowie, w Wawrze i w Wesołej odbiera Lekaro, na Śródmieściu - MPO, a na Ursynowie i w Wilanowie przedsiębiorstwo Sita.

"Podpisane umowy dotyczą odbioru i zagospodarowania odpadów, co oznacza, że zatrudnione firmy będą nie tylko wywozić śmieci z mieszkań, domów i biur, ale również dbać o ich przetworzenie" - wyjaśniono w piśmie.

Miasto przypomina, że właściciele lub zarządcy nieruchomości zlokalizowanych na terenie ośmiu dzielnic nie muszą składać nowych deklaracji, wypowiadać ani zawierać nowych umów. "Jedynym obowiązkiem będzie terminowe uiszczanie opłaty śmieciowej oraz - jeśli tak zadeklarowano - segregowanie odpadów z podziałem na trzy rodzaje" - przypomniano.

Do kubłów w kolorze zielonym trafiać mają szklane butelki, słoiki czy pojemniki na żywność. Papier, plastik czy opakowania po mleku bądź sokach powinny trafić do pojemnika czerwonego. Do czarnego należy wrzucać m.in. resztki kuchenne.

W pozostałych dzielnicach, do czasu rozstrzygnięcia przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołań od przetargu śmieciowego, nadal obowiązuje tzw. system pomostowy. Na Białołęce, Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Targówku, w Ursusie, we Włochach, na Woli i Żoliborzu, odpady są odbierane na dotychczasowych zasadach przez firmy, które to robiły przed 31 stycznia 2014 r. Częstotliwość zabierania śmieci oraz wysokość stawek pozostają w tych dzielnicach na dotychczasowym poziomie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.