PARTNER PORTALU
  • BGK

Program „Jaśniejszy Gdańsk” będzie kosztował 58 mln zł

  • pt/pap    23 sierpnia 2016 - 15:16
Program „Jaśniejszy Gdańsk” będzie kosztował 58 mln zł
Koszt programu pn. "Jaśniejszy Gdańsk" szacowany jest na ponad 58 mln zł (fot.gdansk.pl)

• Do 2025 r. władze Gdańska planują postawić w 500 punktach miasta, pozbawionych do tej pory oświetlenia, ponad 6,1 tys. lamp ulicznych.
• Na obszarze tym mieszkają ok. 54 tys. osób. Obecnie w mieście jest ok. 25 tys. latarni.
Koszt programu pn. "Jaśniejszy Gdańsk" szacowany jest na ponad 58 mln zł.

"Na licznych spotkaniach z mieszkańcami jednym z pojawiających się tematów jest brak na niektórych ulicach oświetlenia. Jak wiadomo, światło w wieczornej i nocnej porze oznacza poczucie bezpieczeństwa" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Znaleziono na terenie Gdańska 500 lokalizacji, które pozbawione są na co dzień oświetlenia. W miejscach tych mieszkają ok. 54 tysiące osób.

"Są to ulice, ciągi piesze, w tym dojście do obiektów edukacyjnych i użyteczności publicznej oraz przestrzenie rekreacyjne" - wyjaśnił prezydent.

Program "Jaśniejszy Gdańsk" będzie realizowany w kilku etapach. Głównym kryterium przy doborze miejsc i ulic, które będą miały pierwszeństwo podczas stawiania lamp będzie bliskość placówek edukacyjnych i innych obiektów publicznych, następnie stopień natężenia ruchu na ciągach komunikacyjnych, a w dalszej kolejności liczba osób korzystających z danej ulicy.

W I etapie, przewidzianym jeszcze na rok 2016 r. i pierwszą połowę 2017 r., planowane jest oświetlenie 15 kilometrów dróg w 38 lokalizacjach. Ma to kosztować ok. pięciu milionów złotych.

II etap do 2018 r. obejmie 21 kilometrów w 58 lokalizacjach. Koszt tej realizacji szacowany jest na ponad siedem milionów złotych.

Na pozostałych ulicach miasta w ponad 400 lokalizacjach nowe lampy będą stawiane w kolejnych latach aż do 2025 r.

"Oczywiście, jeśli w trakcie realizacji programu Jaśniejszy Gdańsk pojawią się dodatkowe pieniądze lub koszty, które dziś szacujemy, okażą się niższe, to jest szansa skrócenia czasu realizacji tego przedsięwzięcia" - zadeklarował Adamowicz.

Obecnie na terenie Gdańska działa ok. 25 tysięcy latarni, z czego połowa należy do miasta, a reszta do jednej ze spółek koncernu energetycznego Energa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • biznes, 2016-08-24 08:35:56

    a basenu Miasto Gdańsk samo nie potrafi zbudować! Musi do tego tworzyć PPP. A potem 45 min będzie kosztować 30 zł. Na basenie z dopłatą z Totolotka godzina kosztuje 22 zl. BIZNES