Program „Jaśniejszy Gdańsk” będzie kosztował 58 mln zł

• Do 2025 r. władze Gdańska planują postawić w 500 punktach miasta, pozbawionych do tej pory oświetlenia, ponad 6,1 tys. lamp ulicznych.
• Na obszarze tym mieszkają ok. 54 tys. osób. Obecnie w mieście jest ok. 25 tys. latarni.
Program „Jaśniejszy Gdańsk” będzie kosztował 58 mln zł
Koszt programu pn. "Jaśniejszy Gdańsk" szacowany jest na ponad 58 mln zł (fot.gdansk.pl)

Koszt programu pn. "Jaśniejszy Gdańsk" szacowany jest na ponad 58 mln zł.

"Na licznych spotkaniach z mieszkańcami jednym z pojawiających się tematów jest brak na niektórych ulicach oświetlenia. Jak wiadomo, światło w wieczornej i nocnej porze oznacza poczucie bezpieczeństwa" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Znaleziono na terenie Gdańska 500 lokalizacji, które pozbawione są na co dzień oświetlenia. W miejscach tych mieszkają ok. 54 tysiące osób.

"Są to ulice, ciągi piesze, w tym dojście do obiektów edukacyjnych i użyteczności publicznej oraz przestrzenie rekreacyjne" - wyjaśnił prezydent.

Program "Jaśniejszy Gdańsk" będzie realizowany w kilku etapach. Głównym kryterium przy doborze miejsc i ulic, które będą miały pierwszeństwo podczas stawiania lamp będzie bliskość placówek edukacyjnych i innych obiektów publicznych, następnie stopień natężenia ruchu na ciągach komunikacyjnych, a w dalszej kolejności liczba osób korzystających z danej ulicy.

Na licznych spotkaniach z mieszkańcami jednym z pojawiających się tematów jest brak na niektórych ulicach oświetlenia (fot.gdansk.pl)
Na licznych spotkaniach z mieszkańcami jednym z pojawiających się tematów jest brak na niektórych ulicach oświetlenia (fot.gdansk.pl)

W I etapie, przewidzianym jeszcze na rok 2016 r. i pierwszą połowę 2017 r., planowane jest oświetlenie 15 kilometrów dróg w 38 lokalizacjach. Ma to kosztować ok. pięciu milionów złotych.

II etap do 2018 r. obejmie 21 kilometrów w 58 lokalizacjach. Koszt tej realizacji szacowany jest na ponad siedem milionów złotych.

Na pozostałych ulicach miasta w ponad 400 lokalizacjach nowe lampy będą stawiane w kolejnych latach aż do 2025 r.

"Oczywiście, jeśli w trakcie realizacji programu Jaśniejszy Gdańsk pojawią się dodatkowe pieniądze lub koszty, które dziś szacujemy, okażą się niższe, to jest szansa skrócenia czasu realizacji tego przedsięwzięcia" - zadeklarował Adamowicz.

Obecnie na terenie Gdańska działa ok. 25 tysięcy latarni, z czego połowa należy do miasta, a reszta do jednej ze spółek koncernu energetycznego Energa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

a basenu Miasto Gdańsk samo nie potrafi zbudować! Musi do tego tworzyć PPP. A potem 45 min będzie kosztować 30 zł. Na basenie z dopłatą z Totolotka godzina kosztuje 22 zl. BIZNES

biznes, 2016-08-24 08:35:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE