PARTNER PORTALU
  • BGK

Program MdM z funduszami. Mają odblokować ponad 100 milionów zł

  • GP    19 czerwca 2017 - 13:15
Program MdM z funduszami. Mają odblokować ponad 100 milionów zł
Około 30 milionów złotych z pieniędzy zarezerwowanych na bieżący rok zostało niewykorzystanych pomimo rezerwacji. (fot. pixabay.com)

Pozostałe środki w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM) uda się zagospodarować na jesieni tego roku.
• Jeśli oceny analityków Open Finance się sprawdzą, młodzi Polacy mogą dostać wsparcie nawet na 2,7 tysięcy mieszkań.

• W sierpniu br. zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na rynek trafić może około 69 mln złotych na dopłaty.

 

Jak informują analitycy Open Finance program Mieszkanie dla Młodych (MdM) jeszcze ma dać pewne wsparcie w 2017 roku. Przypomnijmy, że był to projekt realizowany za rządów PO-PSL. W drugiej połowie lata (sierpień) ma pojawić się możliwość ubiegania się o budżetowe pieniądze na zakup mieszkań i domów z MdM, co jest efektem ostatnich zmian przeprowadzonych przez rząd.

Z dopłatą kończącą definitywnie program Polacy będą mogli kupić jeszcze około 2,7 tys. mieszkań w bieżącym roku i przynajmniej 1,5 tysięcy w przyszłym.

Wydadzą zabezpieczenie całego programu

Dotychczas z limitu na dany rok można było wykorzystać 95 proc. pieniędzy. Pozostałe 5 proc. to bufor bezpieczeństwa. Z czasem miał on być przeznaczany na wypłaty dodatkowych świadczeń dla beneficjentów, którzy zdecydowali się na trzecie lub kolejne dziecko. Po nowelizacji banki przestaną przyjmować wnioski dopiero jak budżet zostanie wykorzystany w 100 proc. W 2017 roku mowa o kwocie 37,3 mln zł i kolejne 38,1 mln w roku przyszłym.

W obowiązującej ustawie jest też jeszcze jeden mechanizm blokujący pełne wykorzystanie zaplanowanych w budżecie środków. Obecnie banki zmuszone są przestać przyjmować wnioski kredytowe, gdy tylko Polacy zarezerwują wspomniane 95 proc. środków. Bardzo ważne jest, że takiej rezerwacji dokonuje się w momencie składania wniosku kredytowego. Potem może się okazać, że ktoś kredytu nie dostanie lub po prostu się rozmyśli i nie podpisze umowy kredytowej.

Efekt? Około 30 milionów złotych z pieniędzy zarezerwowanych na bieżący rok zostało niewykorzystanych pomimo rezerwacji. Z punktu widzenia beneficjentów kwota ta przepadłaby, bo w myśl obowiązującej ustawy nie można w ciągu roku wznowić raz zamkniętego procesu naborów wniosków.

Dzień szaleństwa na dopłaty

W sumie więc w sierpniu br. (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że najpóźniej 16 sierpnia) na rynek trafić może około 69 mln złotych na dopłaty. Czy to dużo? Przeciętny beneficjent otrzymuje tytułem dopłaty około 25,8 tys. zł. To oznacza, że odmrożone środki wystarczą na zakup około 2,7 tys. mieszkań i domów w bieżącym roku. Do tego w przyszłym roku dodatkowe 38,1 mln zł, po które będzie można sięgnąć pozwolą na zakup kolejnych 1,5 tys. nieruchomości. Bardzo ważne, że zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku z dopłatą będzie można kupić zarówno mieszkanie od dewelopera jak i z drugiej ręki.

Złą informacją jest natomiast fakt, że ze wspomnianą kwotą rynek szybko sobie poradzi. Doskonałym przykładem może być to co stało się w styczniu br. Wraz z uruchomieniem nowej transzy pieniędzy na dopłaty, do banków napłynęła lawina wniosków kredytowych. Przez pierwsze dwa dni Polacy wchłonęli 122 mln zł. To sugeruje, że pieniądze, które odmrozi rząd wystarczyć mogą na zaledwie jeden dzień.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.