PARTNER PORTALU
  • BGK

Program "Praca za czynsz" przynosi efekty

  • PAP    8 czerwca 2015 - 18:53

Uczestnicy częstochowskiego programu "Praca za czynsz" skierowanego do lokatorów mieszkań komunalnych odpracowali w ciągu pół roku zadłużenie w wys. prawie 100 tys. zł - poinformował Urząd Miasta w Częstochowie.
Program realizowany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS pod hasłem "Praca za czynsz" ruszył we wrześniu ubiegłego roku. "Problem zaległości czynszowych powyżej 5 tys. zł dotyczy ponad 1500 lokatorów mieszkań w zasobach ZGM TBS w Częstochowie. Straty z tego tytułu dla miejskiej spółki są ogromne, stąd pojawił się pomysł programu, który sprawdził się w innych miastach w Polsce" - poinformował częstochowski urząd.

Pierwsze rezultaty programu "Praca za czynsz"

Aktualnie swoje długi odpracowuje trzynaście osób. Wykonują m.in. prace porządkowe, remontowe, a także dozorują obiekty. "Idea jest prosta. Chodzi o to, by jak najwięcej mieszkańców, którzy mają problem ze spłatą zadłużenia, mogło je odpracować" - podano.

Program, jak poinformował samorząd, "już przynosi konkretne rezultaty". "Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy jego funkcjonowania, sześć osób odpracowało łącznie ponad 16 tys. zł. Od września ubiegłego roku pięciu lokatorów zdążyło całkowicie odrobić swoje zadłużenie. W sumie do tej pory uczestnicy +Pracy za czynsz+ odpracowali kwotę prawie 100 tys. zł" - poinformowano.

Obecnie na miejsce w programie "Praca za czynsz" czeka ok. 130 osób.

Pomoc dla bezrobotnych

Z programu mogą skorzystać bezrobotni mieszkańcy zasobów komunalnych, których zadłużenie czynszowe nie przekroczyło 10 tys. zł. "Taką kwotę (orientacyjnie) stróż może odpracować w ciągu 10 miesięcy a malarz w ciągu ok. 6-7 miesięcy" - podaje ZGM TBS i wskazuje, że program nie tylko daje szansę na odrobienie długu; pozwala również zaktywizować zawodowo osoby bezrobotne od kilku lat.

Program realizowany jest m.in. na podstawie zarządzenia prezydenta miasta oraz przepisów wewnętrznych miejskiej spółki. "W tym przypadku świadczenie rzeczowe wykonywane jest na podstawie umowy - porozumienia, w ramach której cała zarobiona kwota to kompensata za czynsz" - dodano.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach stopa bezrobocia (na koniec kwietnia) wyniosła w woj. śląskim 9,5 proc. wobec 11,2 proc. w kraju. Największą stopę bezrobocia odnotowano w Bytomiu - 18,6 proc. oraz w powiecie częstochowskim (bez miasta Częstochowa) - 17,6 proc. W Częstochowie ten wskaźnik wyniósł 10,9 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.