PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Sowa: Inteligentny system będzie zarządzał latarniami w Szczecinie

  • AW    23 marca 2015 - 16:13
Program Sowa: Inteligentny system będzie zarządzał latarniami w Szczecinie
Philips City Touch to zdalny systemu zarządzania oświetleniem w mieście (fot.mat.pras.)

Do września w Szczecinie zostanie wymienionych 5 tys. latarni na nowe oprawy LED. Miasto zyska inteligentny systemy oświetleniowy i zaoszczędzi na rachunkach za prąd 1,5 mln zł rocznie.
Według raportu fDi Intelligence, Szczecin jest jednym z trzech najbardziej kosztowo efektywnych polskich miast i jednym z pięciu najlepszych miast pod względem potencjału wzrostu gospodarczego.

- Poszukujemy rozwiązań wspierających rozwój miasta w kierunku przyszłościowej koncepcji Smart City. Modernizacja oświetlenia ulicznego pozwoli umocnić naszą pozycję, podkreślić piękno miasta, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów oraz poprawić widoczność na drogach. Jednocześnie uzyskujemy znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej i oszczędności finansowe – twierdzi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Szczecin jako pierwsze polskie miasto wdraża inteligentny system Philips City Touch. Będzie do niego podłączona prawie połowa z 5 tys. przeznaczonych do wymiany punktów świetlnych.

Philips City Touch to zdalny systemu zarządzania oświetleniem w mieście. W przypadku Szczecina ma przełożyć się na 70-proc. redukcję zużycia energii elektrycznej i mniejszą emisję CO2 do atmosfery o 7000 ton na rok.

- Poszczególne lampy mogą być włączone, wyłączone bądź przyciemnione do określonego poziomu w każdej chwili, w zależności od pory dnia lub pory roku, jak również podczas zaplanowanych wydarzeń odbywających się w mieście. Jednocześnie, białe światło LED sprawia, że architektura, parki, a także skwery Szczecina będą wyglądać piękniej i będą lepiej wyeksponowane, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej o 1,5 mln zł każdego roku – zapowiadają przedstawiciele firmy Philips.

System pozwala na komunikowanie i sterowanie indywidualnymi punktami świetlnymi, budując inteligentną sieć, która pozwoli miastu kontrolować i zarządzać oświetleniem na głównych ulicach w centrum, tam gdzie ruch jest największy. 

- Inteligentne systemy oświetleniowe są integralną częścią miast przyszłości, rozwijających się w duchu koncepcji Smart City i jednym z filarów ich zrównoważonego rozwoju gospodarczego - stwierdził Bogdan Rogala, wiceprezes Philips Lighting w Polsce.

Projekt jest realizowany w ramach Programu „SOWA - energooszczędne oświetlenie uliczneinte”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.