PARTNER PORTALU
 • BGK

Program Sowa, Kraków: Największa w Polsce modernizacja oświetlenia ulicznego zakończona

 • AT    21 grudnia 2015 - 17:55
Program Sowa, Kraków: Największa w Polsce modernizacja oświetlenia ulicznego zakończona
Przy modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie zastosowane zostały lampy typu LED, które zastąpiły lampy sodowe (fot.krakow.pl/ZIKiT)

Zakończył się projekt modernizacji i wymiany części oświetlenia ulicznego w Krakowie pod Wawelem. W ramach programu Sowa wymienione zostały lampy i słupy oświetleniowe na najważniejszych ciągach komunikacyjnych, położono 150 km kabli, zakupiono 116 szaf sterowniczych. Kraków zyskał także system nadzoru i sterowania oświetleniem. To był największy tego typu projekt w Polsce.
Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które w ramach programu Sowa, w wytypowanych rejonach, zmodernizowało wszystkie elementy infrastruktury oświetleniowej.

- To gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku. Dla przykładu długość ułożonych kabli elektrycznych pozwoliłaby na połączeni Krakowa z Rzeszowem – mówi Marcin Korusiewicz, dyrektor zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT).

- Udało nam się z sukcesem zakończyć bardzo ambitny i trudny pod względem technicznym kontrakt, który jest największym projektem modernizacji oświetlenia realizowanym do tej pory w Polsce. Cieszymy się, że Kraków zyskał nowoczesny system oświetlenia, który skutecznie obniży zużycie energii i przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Widzimy duży potencjał wzrostu w segmencie modernizacji infrastruktury miejskiej i interesujemy się kolejnymi tego typu projektami – mówi Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis.

Modernizacja odbyła się w ramach programu „Sowa - Energooszczędne oświetlenie uliczne”, w którym można było zdobyć dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie budżet dla wszystkich beneficjentów wyniósł 386 ml zł. Kraków pozyskał największą część tej sumy, jej wysokość sięgnęła 33,2 mln zł.

Więcej światła, mniej energii

Skorodowane słupy metalowe oraz betonowe latarnie z ubytkami, rodem z lat 80. i 70. a często i 50, nie tylko szpeciły miasto, ale także zagrażały bezpieczeństwu. Do tego zużyte oprawy oświetleniowe i stare kable olejowe z lat 50. były przyczyną częstych awarii i przynosiły straty w przepływie prądu.

Przy modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie zastosowane zostały lampy typu LED, które zastąpiły lampy sodowe (żółte). Ich światło jest barwy neutralnej białej, przez co bardziej przyjazne dla oka ludzkiego, nie emitują promieniowania UV i podczerwonego.

Światło LED też lepiej oddaje kolory i wyraźniej oświetla ludzi, co jest przydatne nie tylko dla kierowców. Jego zalety widać też w przypadku kamer monitoringu w mieście. Jak potwierdza policja, nowe oświetlenie pozwala na przykład na rozpoznanie twarzy oraz charakterystycznych elementów ubioru osób, które zostały zarejestrowane przez kamerę. Wcześniej to było niemal niemożliwe.

Lampy uliczne LED pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną. Szacuje się, że najwyższej jakości diody są nawet dziesięciokrotnie bardziej wydajne niż standardowe żarówki. Żywotność lampy LED szacowana jest na 60 tys. godzin, co wystarcza na około 10 lat świecenia.

Zgodnie z audytem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Kraków zaoszczędził ponad 60 procent energii w stosunku do stanu poprzedniego, co daje około 1,3 mln zł oszczędności. Do tego doszły oszczędności w kosztach eksploatacji i konserwacji lamp. Oprawy Sodowe były bardziej awaryjne i musiały być wymieniane średnio co 4 lata.×
KOMENTARZE (3)

 • jan z mazur, 2017-01-25 15:38:51

  Ej tam, latarnie LED to same korzyści. U nas w gminie oszczędzamy średnio 250 złotych na jednej latarni, rocznie. Wymieniliśmy 264 sztuki na latarnie LED i już po jednym roku nasze rachunki za prąd są około 50 tysięcy niższe niż przed rokiem. Co prawda, musimy poczekać jeszcze kilka lat (w tym tempi...e to będą jeszcze trzy) aby inwestycja się zwróciła, ale potem będziemy to już mocno odczuwali w gminnej kabzie. Polecam wybierać dobrych i sprawdzonych wykonawców. Kiedyś współpracowaliśmy z firmą, która wymieniła nam kilka latarni i słuch po niej zaginął, a latarnie LED okazały się bublami. Teraz działamy tylko z firmą z Olsztyna, Calidus . Super serwis, dobre i jakościowe latarnie i jak dotychczas wszystko działa bez zarzutu.  rozwiń
 • jasna masa, 2015-12-28 10:02:22

  Oświetlenie LED funkcjonuje w gminie Andrychów od kilku miesięcy, czyli było wcześniej niż w Krakowie. I też na dużą skalę, bo objęta nim jest prawie cała gmina o powierzchni 100 km kw.
 • gość , 2015-12-21 21:10:08

  Niepotrzebne sygnalizatory nich nie stawia już ZIKiT, bo rachunki będą rosły i korki na drogach.