PARTNER PORTALU
 • BGK

Program wspierania czynszówek. BGK gotowe, a samorządy?

 • AW/PAP    18 września 2015 - 11:17
Program wspierania czynszówek. BGK gotowe, a samorządy?
Program ma na nowo rozruszać TBS-y (fot.um.kalisz.pl)

Nowela ustawy dot. budownictwa czynszowego czeka na podpis prezydenta. BGK jest gotowy do udzielenia w ciągu 10 lat 4,5 mld zł kredytów dla TBS-ów, ale pierwsza edycja programu może iść powolnie.
Program społecznego budownictwa czynszowego adresowany jest do tych, których nie stać na zakup własnego lokum (nawet po skorzystaniu z programu MdM) ani na wynajem na warunkach komercyjnych. Zarazem osoby te mają na tyle wysokie dochody, że nie kwalifikują się do przyznania mieszkania socjalnego czy komunalnego. Dzięki programowi ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań czynszowych z czynszem o kilkadziesiąt proc. niższym od komercyjnego. MIR szacuje zapotrzebowanie na takie lokale na 100 tys.

450 mln na czynszówki z BGK

W 2016 roku BGK zamierza przeznaczyć na finansowanie programu budownictwa czynszowego 450 mln zł. "Zakłada się 10 rocznych edycji programu, co daje 4,5 mld zł finansowania preferencyjnego, które będzie zapewnione w programie" - powiedział dyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK Dariusz Stachera.

Budynki czynszowe będą budować TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Według Stachery przyjmowanie wniosków o kredyty preferencyjne na budowę rozpocznie się najprawdopodobniej w listopadzie 2015 r. i potrwa do lutego 2016 r.

"Po analizie wniosków Bank na wiosnę 2016 r. przedstawi ich listę punktową i na jej podstawie wnioski będą realizowane. Bank będzie zapraszał klientów do złożenia dalszych dokumentów do szczegółowej analizy finansowej" - mówił.

Dopiero gdy dany inwestor będzie miał pewność uzyskania finansowania, rozpocznie budowę. Stachera prognozował zatem, że w 2016 r. zaczną powstawać pierwsze budynki czynszowe, a oddanie ich do użytkowania nastąpi nie wcześniej niż w 2017.

Wnioskowanie o kredyt na budowę czynszówki będzie łatwiejsze

Jak tłumaczył, procedura składania i przyznawania wniosków "będzie łatwiejsza niż w dawnym Krajowym Funduszu Mieszkaniowym".

"Będzie ona polegała na złożeniu tylko jednego wniosku kredytowego. Do tego wniosku na początku trzeba będzie złożyć podstawowe załączniki, które pozwolą bankowi na ocenę wiarygodności kredytowej, czyli tzw. kryteriów wykluczających z finansowania oraz zgodność z ustawą i rozporządzeniem. Każdy kto przejdzie to sito wiarygodności kredytowej, zostanie zaproszony przez bank do złożenia dokumentów pozwalających na pełną ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej wnioskodawcy oraz przepływów pieniężnych przedsięwzięcia" - opisywał Stachera.

Ocenił zarazem, że popularność programu będzie stopniowo rosła, z edycji na edycję.

"Należy się liczyć z tym, że TBS po okresie 6-letniego letargu, od momentu zamknięcia Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, czyli bez finansowania preferencyjnego, może nie mieć odpowiednich kapitałów pozyskanych od gmin, gruntów, czy pozwoleń na budowę. Pierwsza edycja programu na pewno będzie więc powolna. Nie przewiduję, żeby wnioski opiewały na te 450 mln zł. Sądzę, że pozostanie jakaś część kwoty niewykorzystanej w pierwszym roku, która przejdzie na kolejny rok - zgodnie z ustawą i rozporządzeniem" - mówił. Liczy jednak na to, że z czasem do BGK będzie trafiać coraz więcej wniosków o dofinansowanie budowy czynszówek.

"Patrząc na doświadczenia Krajowego Funduszu Mieszkaniowego budynki powstawały i w dużych miastach typu Warszawa, Wrocław, Poznań, i w mniejszych miejscowościach takich jak Kamienna Góra, czy Rypin. Sądzę, że zainteresowanie może być zarówno po stronie dużych miast, średnich miejscowości oraz małych gmin miejskich" - dodał Stachera.

Program ocenił pozytywnie. "Bank Gospodarstwa Krajowego brał duży udział w jego współtworzeniu. Mamy nadzieję, że to będzie sukces popytowy, a sektor budownictwa czynszowego się reaktywuje" - podsumował.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.