PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt ustawy o gospodarce odpadami trafi do rządu

  • Dariusz Ciepiela (wnp.pl)    21 września 2010 - 12:11
Projekt ustawy o gospodarce odpadami trafi do rządu

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trafi wkrótce pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów a następnie pod obrady Rady Ministrów - zapowiada Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska.
Bernard Błaszczyk wyjaśnia, że projekt ustawy zakłada możliwość przejęcia gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę w drodze uchwały i wprowadzenia obowiązku opłaty uiszczanej przez mieszkańców. W projekcie pozostawiono możliwość dotychczasowego sposobu gospodarowania odpadami polegającą na zawieraniu umów przez właścicieli nieruchomości z przedsiębiorcami odbierającymi odpady komunalne, jednocześnie zobowiązując gminę do zapewnienia uzyskania określonych poziomów odzysku i recyklingu.

Od dawna przedstawiciele samorządów lokalnych argumentują, że to właśnie w ich kompetencjach powinna znajdować się polityka związana z zagospodarowaniem odpadów. Samorządowcy przekonują, że obecny system jest nieefektywny. Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego, w liście do parlamentarzystów z terenu woj. śląskiego przypomniał, że na koniec 2008 r. w Polsce istniało 3 481 dzikich wysypisk, o 23 proc. więcej niż w roku poprzednim. Dzikie składowiska stały się przykrą wizytówką naszego kraju.

W samym województwie śląskim, według wyliczeń marszałka Śmigielskiego, z ogólnej ilości powstających odpadów komunalnych, szacowanej na ok. 1,6 mln ton rocznie, około 0,25 mln ton trafia do środowiska w sposób niekontrolowany.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koordynator OIUGZ, 2010-09-28 05:22:11

    Tyle, ze po co komentowac, jak tego nawet autor artykulu nie czyta i nie wyciaga wnioskow....