PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt za 360 mln zł

  • PAP    13 stycznia 2011 - 21:36
Projekt za 360 mln zł

Budowę bądź gruntowną modernizację blisko 150 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przewiduje projekt, którego realizacja rozpoczęła się w Lublinie. Koszty inwestycji wyniosą prawie 360 mln zł netto, z czego prawie 210 mln zł pokryje dofinansowanie z UE.
- Te inwestycje rozwiążą problem aglomeracji lubelskiej, jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę i system odprowadzania ścieków. Niewiele miast może pochwalić się tak dużym projektem - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Wiceminister Rozwoju Regionalnego, Adam Zdziebło nadzorujący realizację Programu Infrastruktura i Środowisko, z którego dofinansowany będzie lubelski projekt, podkreślił, że jego realizacja będzie bardzo ważna.

- Dzięki niemu Lublin uniknie tego, co grozi bardzo wielu polskim miastom, to znaczy płacenia po 2015 r., kar za to, że odprowadzamy ścieki nieoczyszczone wprost do rzek. Poprzez realizację projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko ten problem dla Polski przestanie istnieć - powiedział Zdziebło.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, w końcu grudnia ubiegłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało umowę o dofinansowaniu projektu. Jego koszt netto sięgnął 357,5 mln zł, z czego unijna dotacja wyniesie 209,7 mln zł. Pozostałe koszty MPWiK sfinansuje z własnych środków i kredytów.

Projekt ma być zakończony w 2014 r., a rozliczony w 2015 r. Do tego czasu powstanie 58 km nowej sieci kanalizacyjnej, a prawie 38 km tej sieci będzie przebudowane. Gruntownie zmodernizowane zostanie prawie 50 km linii wodociągowych i powstanie prawie 4 km nowych linii.

Będzie unowocześniona stacja wodociągowa "Zemborzycka", która dostarcza mieszkańcom miasta niemal 40 proc. wody. W oczyszczalni ścieków na Hajdowie wykonane zostaną prace mające na celu m.in. zmniejszenie jej uciążliwości dla otoczenia, poprawienie sprawności technicznej i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Nowa sieć będzie budowana przede wszystkim na obrzeżach miasta, gdzie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. W centrum będą wymieniane stare instalacje. Wiek najstarszych odcinków lubelskich wodociągów sięga już 90 lat.

Pierwsze zadania zostały już wykonane, m.in. kosztem blisko 2 mln zł powstało prawie 4 km kanalizacji w nowej dzielnicy Lipniak. Najwięcej prac ma być prowadzonych w 2012 r. i 2013 r.; będą one trwały na wielu ulicach jednocześnie. Większość - jak zapowiada MPWiK - będzie wykonywana metoda bezwykopową, co zmniejszy ich uciążliwość dla mieszkańców.

Nowe inwestycje w Lublinie będą skoordynowane z podobnymi pracami w ościennych gminach. Pozwoli stworzyć system kanalizacji obejmujący całą aglomerację lubelską. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.