Promują nowe śmieciowe zasady

Celem kampanii "Nowe prawo odpadami - nowy styl życia Dolnoślązaków", którą w piątek zainaugurowano we Wrocławiu, jest promowanie wśród samorządów rozwiązań związanych z wprowadzaniem nowych zasad gospodarki odpadami oraz edukacja mieszkańców Dolnego Śląska.
Promują nowe śmieciowe zasady
Kampanię finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu, a jej realizację powierzono konsorcjum, w którego skład wchodzi: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja oraz Fundacja EkoRozwoju.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Marek Mielczarek, Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym dotąd była prowadzona "nieszczelna gospodarka odpadami".

- Średnia europejskiej produkcji odpadów komunalnych waha się w granicach 560 kg rocznie na jednego mieszkańca. W Polsce statystycznie podaje się, że rocznie produkujemy około 300 kg odpadów na mieszkańca, gdy tymczasem w Czechach jest to 600 kg. Powstaje pytanie, gdzie są nasze śmieci, ale wystarczy wyjechać za Wrocław i przekonać się, że w lasach lądują odpady, które są poza statystyką - tłumaczył prezes.

Zdaniem Mielczarka nowe zasady gospodarki odpadami, które obowiązują do początku roku, przyczynią się do "uszczelnienia systemu", a przez to sprawią, że Polacy będą żyć w czystszym środowisku.

Czytaj też: Będzie czyściej - nadciąga śmieciowa rewolucja

W ramach kampanii, która ma trwać cały rok, zostanie zorganizowany cykl ponad 40 przedsięwzięć edukacyjnych w 40 gminach w regionu oraz w czterech miastach powyżej 80 tys. mieszkańców. Będą to konkursy ekologiczne, wystawy, happeningi oraz prezentacje, do których pomysłodawcy kampanii chcą zaangażować mieszkańców.

Istotną częścią kampanii ma być akcja promocyjna prowadzona w lokalnych mediach oraz na serwisach społecznościowych.

Inną częścią przedsięwzięcia będą seminaria dla samorządów. Zostaną one przeprowadzone w 10 regionach Dolnego Śląska. Uczestnicy tych spotkań przejdą szkolenia w zakresie nowych zasad gospodarki odpadami. Przeprowadzone zostaną również warsztaty dla dziennikarzy, którzy piszą na temat gospodarki odpadami oraz warsztaty dla 200 proboszczów z dolnośląskich parafii. Organizatorzy liczą, że dzięki duchownym przekaz kampanii trafi do licznej grupy mieszkańców wsi.

Kampania "Nowe prawo odpadami - nowy styl życia Dolnoślązaków" będzie kosztować około 1,4 milionów złotych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która weszła w życie 1 stycznia 2012, gminy przejmują gospodarowanie śmieciami na swoim terenie. Samorządy (oceń działania marszałka) mają 1,5 roku na wprowadzenie nowych zasad gospodarki odpadami komunalnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

My zielone pędzące króliki dolnośląskie wyrażamy wdzięczność parlamentarzystom za mętną ustawę dzięki której możemy sobie teraz pokicać na pastwisku… Jeśli będziecie ją jednak poprawiać – to my już zacieramy łapki aby przygotować się do nowej kampanii informacyjnej… Tak... trzymać Panie i Panowie – dzięki wam wielu będzie miało wysokopłatne zajęcie nad organizacją konkursów, wystaw, happeningów (oj – jak to lubimy!) oraz prezentacji… rozwiń

Klawo jak cholera, 2012-02-29 14:42:48 odpowiedz

"Promują" za 1,4 mln zł nowe zasady - pędzące króliki w akcji...

Forsolubny , 2012-02-29 10:46:50 odpowiedz

te zasady sa bardzo trudne do przyjecia

Meloman, 2012-02-18 12:37:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE