PARTNER PORTALU
 • BGK

Promują nowe śmieciowe zasady

 • PAP    17 lutego 2012 - 18:16
Promują nowe śmieciowe zasady

Celem kampanii "Nowe prawo odpadami - nowy styl życia Dolnoślązaków", którą w piątek zainaugurowano we Wrocławiu, jest promowanie wśród samorządów rozwiązań związanych z wprowadzaniem nowych zasad gospodarki odpadami oraz edukacja mieszkańców Dolnego Śląska.
Kampanię finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu, a jej realizację powierzono konsorcjum, w którego skład wchodzi: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja oraz Fundacja EkoRozwoju.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Marek Mielczarek, Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym dotąd była prowadzona "nieszczelna gospodarka odpadami".

- Średnia europejskiej produkcji odpadów komunalnych waha się w granicach 560 kg rocznie na jednego mieszkańca. W Polsce statystycznie podaje się, że rocznie produkujemy około 300 kg odpadów na mieszkańca, gdy tymczasem w Czechach jest to 600 kg. Powstaje pytanie, gdzie są nasze śmieci, ale wystarczy wyjechać za Wrocław i przekonać się, że w lasach lądują odpady, które są poza statystyką - tłumaczył prezes.

Zdaniem Mielczarka nowe zasady gospodarki odpadami, które obowiązują do początku roku, przyczynią się do "uszczelnienia systemu", a przez to sprawią, że Polacy będą żyć w czystszym środowisku.

Czytaj też: Będzie czyściej - nadciąga śmieciowa rewolucja

W ramach kampanii, która ma trwać cały rok, zostanie zorganizowany cykl ponad 40 przedsięwzięć edukacyjnych w 40 gminach w regionu oraz w czterech miastach powyżej 80 tys. mieszkańców. Będą to konkursy ekologiczne, wystawy, happeningi oraz prezentacje, do których pomysłodawcy kampanii chcą zaangażować mieszkańców.

Istotną częścią kampanii ma być akcja promocyjna prowadzona w lokalnych mediach oraz na serwisach społecznościowych.

Inną częścią przedsięwzięcia będą seminaria dla samorządów. Zostaną one przeprowadzone w 10 regionach Dolnego Śląska. Uczestnicy tych spotkań przejdą szkolenia w zakresie nowych zasad gospodarki odpadami. Przeprowadzone zostaną również warsztaty dla dziennikarzy, którzy piszą na temat gospodarki odpadami oraz warsztaty dla 200 proboszczów z dolnośląskich parafii. Organizatorzy liczą, że dzięki duchownym przekaz kampanii trafi do licznej grupy mieszkańców wsi.

Kampania "Nowe prawo odpadami - nowy styl życia Dolnoślązaków" będzie kosztować około 1,4 milionów złotych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która weszła w życie 1 stycznia 2012, gminy przejmują gospodarowanie śmieciami na swoim terenie. Samorządy (oceń działania marszałka) mają 1,5 roku na wprowadzenie nowych zasad gospodarki odpadami komunalnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Klawo jak cholera, 2012-02-29 14:42:48

  My zielone pędzące króliki dolnośląskie wyrażamy wdzięczność parlamentarzystom za mętną ustawę dzięki której możemy sobie teraz pokicać na pastwisku… Jeśli będziecie ją jednak poprawiać – to my już zacieramy łapki aby przygotować się do nowej kampanii informacyjnej… Tak... trzymać Panie i Panowie – dzięki wam wielu będzie miało wysokopłatne zajęcie nad organizacją konkursów, wystaw, happeningów (oj – jak to lubimy!) oraz prezentacji…  rozwiń
 • Forsolubny , 2012-02-29 10:46:50

  "Promują" za 1,4 mln zł nowe zasady - pędzące króliki w akcji...
 • Meloman, 2012-02-18 12:37:05

  te zasady sa bardzo trudne do przyjecia