PARTNER PORTALU
  • BGK

Propozycje zmian w komunikacji po otwarciu II linii metra

  • PAP    16 kwietnia 2014 - 15:33
Propozycje zmian w komunikacji po otwarciu II linii metra

- Pod koniec kwietnia Zarząd Transportu Miejskiego zacznie konsultować z mieszkańcami propozycje zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu II linii metra. "Jesteśmy otwarci i czekamy na opinie" - zapewnił w środę szef ZTM Wiesław Witek.
ZTM proponowane zmiany zaprezentował na środowej konferencji prasowej. Zakładają one m.in., że na swoje trasy wrócą tramwaje i autobusy, które w związku z budową metra zostały z nich wycofane.

Na swoje trasy sprzed rozpoczęcia budowy metra wrócą tramwaje linii 3 (Annopol - Gocławek), 4 (Żerań Wschodni - Wyścigi), 6 (Koło - Gocławek), 10 (osiedle Górczewska - Wyścigi), 18 (Wyścigi - Żerań FSO), 22 (Piaski - Wiatraczna) i 25 (Banacha - Annopol) i 26 (osiedle Górczewska - Wiatraczna).

Czytaj też:  Decyzja ws. zakończenia II linii metra zapadnie po analizach

Tą samą trasą (Nowe Bemowo - Czynszowa), ale dwa razy rzadziej - co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza nimi - będą jeździć tramwaje linii 23, których trasa pokrywa się z przebiegiem II linii metra. Tramwaje linii 24, które dziś z Nowego Bemowa jeżdżą do pętli Gocławek, mają mieć krótszą trasę i dojechać do pętli Wiatraczna. Zmieni się też trasa linii 28. Tramwaje oznaczone tym numerem jeżdżą dziś z Koła do pętli Żerań FSO. Po otwarciu metra mają one jeździć do bazyliki przy ul. Kawęczyńskiej.

ZTM planuje też uruchomienie jednej nowej linii - tramwaje oznaczone numerem 11 dowiozą pasażerów z Jelonek i ul. Połczyńskiej do stacji metra Rondo Daszyńskiego. Bieg zakończą na pl. Narutowicza.

Kolejne zmiany mają być wprowadzone po oddaniu do użytku dwóch nowych torowisk - na Tarchominie oraz na ul. Powstańców Śląskich - między ul. Górczewską i ul. Radiową.

Wówczas do nowej pętli przy ul. Mehoffera (roboczo nazwanej "Nowe Świdry") dojadą tramwaje linii 2, które dziś kursują z Młocin przez most Skłodowskiej-Curie, oraz linii 17, jeżdżące obecnie z Wyścigów do Młocin.

Linia 6 ma zostać wycofana z odcinka między Kołem i Bielanami - na tym odcinku zastąpi ją linia 11, która wtedy zamiast na pętle przy ul. Górczewskiej pojedzie do stacji metra Młociny, łącząc Bemowo z Bielanami w ciągu ul. Powstańców Śląskich. Nowym odcinkiem w ul. Powstańców Śląskich pojedzie też linia 28, która zamiast na Koło pojedzie do pętli os. Górczewska.

Po otwarciu metra zmienią się też trasy autobusów. M.in. linie 512, 527, 738 i 805, które dziś kursują do Śródmieścia, dojadą tylko do stacji metra Dw. Wileński. Dodatkowo autobusy linii 718 pojadą dawną trasą - dowiozą pasażerów tylko do Dworca Wschodniego.

Na obecnej trasie zostanie linia 190, łącząca C.H. Marki z os. Górczewska. Nie zmieni się też trasa linii 160 (Targówek - Dw. Centralny), ale będzie kursować rzadziej. Pojawi się też nowa linia 260 - z Targówka do metra. Część autobusów zostanie skierowana też do nowej stacji metra Stadion.

Trasa linii 159 zostanie podzielona dwie części, tak by pasażerowie z Koła mogli punktualnie dojechać do stacji metra Rondo Daszyńskiego. Trasa linii 187 ma zostać skrócona do pl. Konstytucji, a linii 105 - do stacji metra Rondo Daszyńskiego.

Powstać ma też nowa linia 151, która m.in. ul. Grzybowską będzie kursować z Młynowa na Powiśle.

Szef ZTM zapewnił, że proponowane zmiany będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami. Mają one rozpocząć się pod koniec kwietnia. W planach są m.in. spotkania z mieszkańcami i radnymi dzielnic, ale swe opinie będzie można też zgłaszać przez internet i pisemnie.

Budowa centralnego odcinka II linii metra ma zakończyć się 30 września br. Będzie na nim siedem stacji: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.