PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest ekologów niezasadny, będzie lotnisko

  • PAP    4 kwietnia 2011 - 19:59
Protest ekologów niezasadny, będzie lotnisko

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że wydana przez burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego decyzja środowiskowa dotycząca lotniska Modlin, jest zgodna z prawem - poinformowała Edyta Mikołajczyk z Portu Lotniczego Modlin. Tym samym oddalono skargi ekologów.
- Wyrok został odczytany dzisiaj. Ostatnia rozprawa była w ubiegłym tygodniu. Mam nadzieję, że decyzja WSA zamyka etap protestów ekologów - powiedziała w poniedziałek Mikołajczyk.

Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego decyzję środowiskową wydał 12 marca 2009 r., następnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało tą decyzję. WSA orzekł, że decyzja kolegium jest również zgodna z prawem.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił w całości wszystkie skargi organizacji ekologicznych w sprawie budowy lotniska. Decyzja środowiskowa, oprotestowana przez organizacje ekologiczne już dwukrotnie, była badana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Za każdym razem stwierdzano, że podjęta ona była prawidłowo - podkreśliła Mikołajczyk.

Wyjaśniła, że harmonogram prac zakłada zakończenie wszystkich robót budowlanych w II kwartale 2012 r. Pozwoli to na przyjęcie pierwszych pasażerów jeszcze przed Euro 2012. Lotnisko jest wpisane na listę inwestycji związanych z Euro 2012. W zeszłym roku uzyskało ono niezbędne pozwolenia, umożliwiające ogłoszenie przetargów na roboty budowlane. Burmistrz Nowego Dworu Maz. wydał decyzję środowiskową, wojewoda mazowiecki - decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. Koszt całej inwestycji w Modlinie to ok. 400 mln zł.

Od wyroku WSA można się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rejon lotniska Modlin sąsiaduje z europejskimi obszarami chronionymi Natura 2000. Są to: Dolina Środkowej Wisły z licznymi rezerwatami przyrody, Puszcza Kampinoska (jednocześnie park narodowy i rezerwat biosfery), Forty Modlińskie, Dolina Wkry. Zdaniem ekologów, protestujących przeciwko budowie lotniska, trasy startów i lądowań przy złej pogodzie mogą przebiegać nad siedliskami ptaków.

Port w Modlinie zlokalizowany na terenie byłego lotniska wojskowego, wykorzystywany jest obecnie do przelotów cywilnych (głównie prywatnych). Jako lotnisko wspomagające warszawski port Chopina, ma obsługiwać przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Z szacunków władz lotniska wynika, że już w 2013 r. port rocznie będzie mógł obsłużyć 1,8 mln pasażerów oraz ok. 24 tys. operacji lotniczych.

Samorząd województwa mazowieckiego w budżecie zaplanował na inwestycję ponad 50 mln zł. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 76 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych i modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej na lotnisku w Modlinie.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kibic, 2011-04-05 14:10:03

    N o o . . . , nareszcie ! Ciekawe tylko czy zdążą na Euro 2012 ?