PARTNER PORTALU
 • BGK

Protest przeciwko likwidacji połączenia kolejowego Wrocław – Berlin

 • bad    9 grudnia 2014 - 12:43
Protest przeciwko likwidacji połączenia kolejowego Wrocław – Berlin

Mat. prasowe

Zarząd Województwa Dolnośląskiego wyraża stanowczy protest przeciwko likwidacji bezpośredniego połączenia kolejowego w relacji Wrocław – Berlin.
Likwidacja tak ważnego dla Dolnego Śląska międzynarodowego połączenia ma wymiar gospodarczy i społeczny oraz stoi w wyraźnej sprzeczności z podstawowymi celami Unii Europejskiej.

Dolny Śląsk, jak również inne regiony Polski od 10 lat silnie aspirują do budowania spójnej Europy. Od wielu lat wzmacniają też współpracę transgraniczną z sąsiadującymi ze sobą polskimi województwami i niemieckimi krajami związkowymi.

Czytaj też: Koleje Małopolskie ruszą już w grudniu

Likwidacja wymienionego połączenia ogranicza możliwości intensywnie rozwijającej się współpracy transgranicznej polskich i niemieckich regionów, stanowiąc wyraźny krok wstecz w odniesieniu do podejmowanych w ostatnich 25 latach inicjatyw. Wiąże się także ze zmniejszeniem atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej, pogorszeniem przepływów związanych z jednolitym rynkiem wewnętrznym, co ma bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców tych regionów.

Należy podkreślić, że decyzja o likwidacji połączenia zapada rok przed objęciem przez Wrocław zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, i może negatywnie oddziaływać na decyzje osób zainteresowanych dotarciem do Wrocławia w celu wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych i imprezach artystycznych organizowanych z tej okazji - piszą członkowie zarządu.

Czytaj też: Koleje Mazowieckie rozbudują zaplecze techniczne w Sochaczewie

W ostatnich 10 latach wydano znaczące środki krajowe i europejskie na poprawę stanu infrastruktury kolejowej po polskiej i niemieckiej stronie. Niektóre z prac w tym zakresie wciąż trwają. Likwidacja połączenia stanowi więc przekreślenie dotychczasowych rezultatów modernizacji infrastruktury kolejowej pomiędzy Wrocławiem a Berlinem i pozostaje w konflikcie z działaniami Unii Europejskiej na rzecz wspierania transportu niskoemisyjnego.

Ponadto znaczenie likwidowanego połączenia wykracza daleko poza relacje transgraniczne, ponieważ może zostać ono wykorzystane do społecznego i gospodarczego powiązania zachodnich i wschodnich regionów Europy.

Swój sprzeciw wobec likwidacji połączenia kolejowego Wrocław – Berlin wyrażają również polskie i niemieckie regiony i izby gospodarcze.

Z powyższych względów Zarząd Województwa Dolnośląskiego wyraża wolę wielowątkowej współpracy międzypaństwowej i międzyregionalnej prowadzącej do zatrzymania procesu likwidacji tego połączenia, a jednocześnie jego radykalnej poprawy jakościowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • utube, 2014-12-16 21:46:07

  Do bigman: Panie, to jest ewidentny przekręt. Po modernizacji zamykają linie bo byłaby dla kogoś (autobusy) zbyt konkurencyjna.
 • bigman, 2014-12-10 14:41:18

  Do Andrzej Szczyglak TK RGV: Szanowny Panie, a co ma wymiar historyczny do zysku? Widocznie ktoś uznał, że połączenie jest nieopłacalne. Po prostu - kapitalizm!
 • Andrzej Szczyglak TK RGV, 2014-12-10 04:39:19

  To jest jakiś absurd, to połączenie to nie tylko wymiar gospodarczy i społeczny ale przede wszystkim historyczny !!!. Gdziem my żyjemy(...