PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest w Przewozach Regionalnych

  • PAP    30 marca 2010 - 16:46
Protest w Przewozach Regionalnych

Kilkuset związkowców z Przewozów Regionalnych protestowało we wtorek przed siedzibą spółki w Warszawie.
Protestujący domagali się od zarządu spółki przedstawienia do konsultacji planu restrukturyzacji firmy. Argumentowali, że nie są przeciwni zmianom w firmie, ale nie znają planów zarządu co do redukcji zatrudnienia czy ograniczania kosztów. W ich opinii trwająca od kilku miesięcy restrukturyzacja firmy jest prowadzona chaotycznie i bez konsultacji ze stroną społeczną.

W tym samym czasie trwało spotkanie zarządu firmy z przedstawicielami 18 największych związków zawodowych działających w spółce. Rozmawiano na nim o opracowaniu gwarancji pracowniczych w ramach programu naprawczego spółki. Jak powiedział rzecznik spółki Piotr Olszewski, protestujący związkowcy też dostali zaproszenie na rozmowy z zarządem, ale skorzystali z niego dopiero po południu, po zakończeniu protestu.

Protest trwał ok. godziny. W tym czasie kilkudziesięciu związkowców wdarło się do budynku, domagając się spotkania z prezesem. Wyszedł on do związkowców i powiedział, że spółka jest w trudnej sytuacji więc realizuje plan restrukturyzacji. Dodał, że program monitorowanych zwolnień obejmie 700 osób. Z firmy odeszło już ponad 500 pracowników. Korzystającym z programu pracownikom rezygnującym z etatu przyznano rekompensaty sięgające 30 tys. zł.

W Przewozach Regionalnych pracuje ok. 15 tys. osób. Od grudnia 2008 r. spółka należy do samorządów 16 województw, co wiązało się z wydzieleniem jej z Grupy PKP.

Firma jest w trudnej sytuacji: w lutym PKP SA wymówiły jej umowę o wynajmie kas na dworcach kolejowych. Trwają też rozmowy z PKP Polskie Linie Kolejowe, dotyczące spłacenia zaległości za dostęp do torów kolejowych. Trwająca w firmie restrukturyzacja ma na celu głównie znalezienie oszczędności i zmniejszenie zadłużenia firmy Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • hahaha, 2010-03-31 19:57:24

    a to co? mowa o proteście polskich kolejarzy, a zdjęcie czeskiej motoriczki:)