PARTNER PORTALU
 • BGK

Prywatyzacja branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce jeszcze możliwa? "To wyzwanie"

 • wnp.pl (RK)    10 listopada 2017 - 15:40
Prywatyzacja branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce jeszcze możliwa? "To wyzwanie"
Gérard Bourland, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia (fot.PTWP)

Pytaniem o sektor wod.- kan. nie jest, czy prywatyzować, czy nie. Prywatyzacja działa, gdy sektor publiczny musi zainwestować, a brakuje mu środków. Obecnie nie ma w Polsce takiej sytuacji – komentuje mówi Gérard Bourland, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
W branży wodociągowo-kanalizacyjnej były już w Polsce nieliczne projekty z partnerem prywatnym. O doświadczeniach w tym zakresie mówi w rozmowie z wnp.pl Gérard Bourland, prezes Veolii – firmy, która kilka lat temu próbowała wejść mocniej w sektor wodno-kanalizacyjny.

- To rzeczywiście wyzwanie, by przekonać miasto do prywatnego partnera w branży wod-kan. - komentuje Bourland.

Jak tłumaczy, w sektorze publicznym branży tej pomagała UE, z jej wsparciem rozwijano systemy i miasta same zarządzają siecią.

Jak dodaje, obecnie Veolia ma jeden kontrakt wodny w Tarnowskich Górach, ale to koncesja na zasadzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

- Pytaniem nie jest tu, czy prywatyzować, czy nie. Prywatyzacja działa, gdy sektor publiczny musi zainwestować, a brakuje mu środków. Obecnie nie ma w Polsce takiej sytuacji, więc zdarzały się jedynie koncesje. To znaczy, że miasta nadal zarządzają siecią, ale jest w tym sektorze spora przestrzeń do współpracy, także w ramach PPP - mówi prezes Veolii.

- W sektorze wodnym widzimy dla siebie szansę w prywatnych przedsiębiorstwach – dodaje.

Cały wywiad czytaj tutaj

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • ..., 2017-11-14 12:36:47

  Do obywatel miasta: LIKE!
 • obywatel miasta, 2017-11-13 17:02:24

  Nie po to powołano samorządy, żeby ich podstawowe działalności prywatyzować. Głównym zadaniem własnym samorządów jest gospodarka wodnościekowa czyli zapewnienie usług w najlepszej jakości w najniższej cenie jako monopolisty lokalnego. Jeśli samorząd prywatyzuje lub oddaje podstawowe działalności w r...ęce, tym bardziej francuskie, to powinny organy tego samorządu być zlikwidowane następnego dnia a gminę lub miasto przyłączyć do innego samorządu, nawet wiejskiego.  rozwiń
 • POddajcie się!, 2017-11-13 15:43:37

  Jak POwrócimy do władzy to odrobimy zaległości w kręceniu lodów... portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html