PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatyzacja PKL w ofercie publicznej

  • PAP    16 czerwca 2011 - 17:44
Prywatyzacja PKL w ofercie publicznej

- Doradca prywatyzacyjny Polskich Kolei Linowych przedstawił zarządowi PKP strategię prywatyzacji spółki, której 100 proc. akcji ma być sprzedanych w procesie oferty publicznej - poinformował rzecznik PKP, Łukasz Kurpiewski.
- Do kupna akcji PKL będą mogli zgłaszać się rożni oferenci, będą to mogły być również lokalne samorządy - powiedział Kurpiewski. Jak zaznaczył, PKL mają zostać sprzedane w całości. Sprzedaż PKL ma być sfinalizowana na przełomie 2011 i 2012 roku.

Czytaj też: Kolejki górskie zostaną sprywatyzowane

Polskie Koleje Linowe S.A. są największą krajową firmą świadczącą usługi przewozowe kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych miejscowościach Polski południowej.

Nabyciem PKL zainteresowana jest m.in. Tatry Mountain Resorts, największa firma branży turystycznej na Słowacji. TMR jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w Tatrach słowackich. TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r., są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Innymi kolejkami należącymi do PKL są: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, a także kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosorny Groń w Zawoi.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku, czyli po 227 dniach budowy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.