PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatyzacja PKL w ofercie publicznej

  • PAP    16 czerwca 2011 - 17:44
Prywatyzacja PKL w ofercie publicznej

- Doradca prywatyzacyjny Polskich Kolei Linowych przedstawił zarządowi PKP strategię prywatyzacji spółki, której 100 proc. akcji ma być sprzedanych w procesie oferty publicznej - poinformował rzecznik PKP, Łukasz Kurpiewski.
- Do kupna akcji PKL będą mogli zgłaszać się rożni oferenci, będą to mogły być również lokalne samorządy - powiedział Kurpiewski. Jak zaznaczył, PKL mają zostać sprzedane w całości. Sprzedaż PKL ma być sfinalizowana na przełomie 2011 i 2012 roku.

Czytaj też: Kolejki górskie zostaną sprywatyzowane

Polskie Koleje Linowe S.A. są największą krajową firmą świadczącą usługi przewozowe kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych miejscowościach Polski południowej.

Nabyciem PKL zainteresowana jest m.in. Tatry Mountain Resorts, największa firma branży turystycznej na Słowacji. TMR jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w Tatrach słowackich. TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r., są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Innymi kolejkami należącymi do PKL są: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, a także kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosorny Groń w Zawoi.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku, czyli po 227 dniach budowy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.