PARTNER PORTALU
 • BGK

Przebudowa kanalizacji w Sosnowcu. W Maczkach mniejsze rachunki za ścieki

 • MIW    10 stycznia 2018 - 13:27
Przebudowa kanalizacji w Sosnowcu. W Maczkach mniejsze rachunki za ścieki
W Sosnowcu trwa przebudowa sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej (fot. www.rpwik.sosnowiec.pl)

Sosnowiec otrzymał 41,5 mln zł dofinansowania na realizację trzech zadań dotyczących budowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Wartość całego projektu, który będzie realizowany przez miasto i spółkę Sosnowieckie Wodociągi jest szacowana na 80 mln zł. W ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie sieć kanalizacyjna pamiętająca jeszcze carskie rządy.
Pierwsze z trzech dofinansowanych zadań już jest realizowane. Od lipca 2017 r. trwa już bowiem warta 20 mln zł budowa sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej w Maczkach i części Ostrów Górniczych. Jak podkreślają przedstawiciele Sosnowieckich Wodociągów, to jedna z najstarszych sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. Została wybudowana w XIX wieku razem z dworcem kolejowym kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Czytaj: PKP: Dworzec Sosnowiec Maczki doczeka się rewitalizacji?

– Na rurach można znaleźć napisy wykonane cyrylicą. Nie ma co ukrywać, że stan tej sieci jest bardzo zły – przyznaje Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów. Jak informuje w sumie powstanie ok. 11 km kanalizacji sanitarnej, blisko 8 km sieci wodociągowej z przyłączami oraz 2 km kanalizacji deszczowej.

Przedstawiciele miasta obiecują, że nowa sieć kanalizacyjna oznacza też dla mieszkańców Maczek spadek cen. Obecnie za metr sześcienny wywożonych ścieków płacą oni ponad 20 złotych. Po podłączeniu do kanalizacji ceny spadną do ok. 6 złotych.

Czytaj: Radni w Dąbrowie Górniczej obniżyli ceny wody

Drugim zadaniem w ramach dofinasowanego projektu jest budowa ok. 3 km sieci kanalizacyjnej w rejonie Kazimierza Górniczego. Trzecim zaś budowa ok. 3,3 km sieci kanalizacji sanitarnej i 2 km sieci kanalizacji deszczowej w rejonie osiedla Bór.

Jednocześnie poza dofinansowanym Projektem w Sosnowcu będzie realizowana przebudowa sieci wodociągowej na długości blisko 3,7 km. Warta 14 mln zł umowa powinna zostać podpisana w najbliższych tygodniach.

Jak podaje sosnowiecki ratusz realizacja zadań pozwoli na podłączenie 2454 mieszkańców do sieci kanalizacyjnej oraz osiągnięcie wymagań zawartych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (tj. skanalizowania Sosnowca na poziomie co najmniej 98 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • xxxxx, 2018-01-10 19:15:30

  Do hajer: Od ostatnich wyborów w Sosnowcu rządzi PO
 • hajer, 2018-01-10 14:30:04

  gratulacje dla Sosnowca i dla Pani Prezes. I tak właśnie rządzi SLD.