PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedprywatyzują Koleje Mazowieckie

  • PAP    28 lipca 2010 - 15:06

- Zakładamy, że już w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie analiz przedprywatyzacyjnych dla spółki Koleje Mazowieckie - poinformował członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
Samorząd województwa jest właścicielem 100 proc. udziałów w Kolejach Mazowieckich. Decyzję o sprzedaniu udziałów w spółce zarząd województwa podjął w maju. Przedstawiciele zarządu argumentowali wtedy, że koleje potrzebują inwestora, aby dalej się rozwijać. Ponadto, zdaniem władz województwa, Mazowsze nie jest w stanie dłużej ponosić rosnących kosztów utrzymania Kolei Mazowieckich i finansowania nowych inwestycji.

Stanowisko dotyczące sprzedaży udziałów w Kolejach Mazowieckich wniesiono pod obrady sejmiku w maju. Radni sejmiku przyjęli je. Dało to "zielone światło" do rozpoczęcia działań przedprywatyzacyjnych, czyli przeprowadzenia analiz ekonomiczno-finansowych i prawnych spółki oraz wyceny jej udziałów.

Jak powiedział Szprendałowicz, prace przygotowujące do wszczęcia procedury zamówień publicznych dotyczącej wykonania takich analiz wciąż trwają. - Zakładamy, że przetarg zostanie ogłoszony już w sierpniu - dodał.

- Ostateczne decyzje co do zasadności i kształtu ewentualnych zmian będą mogły zapaść dopiero po tych analizach. Decyzję w tej sprawie podejmą radni województwa - zastrzegł Szprendałowicz.

Koleje Mazowieckie to trzeci pod względem wielkości kolejowy przewoźnik pasażerski w kraju. W zeszłym roku spółka przewiozła 51 mln pasażerów. Władze Mazowsza szacują, że w 2011 r. z usług Kolei Mazowieckich skorzysta 60 mln pasażerów.

Spółka rozpoczęła działalność przewozową 1 stycznia 2005 r. Początkowo jej współwłaścicielami były samorząd Mazowsza (51 proc. udziałów) i PKP Przewozy Regionalne (49 proc.). Od 2008 r. jedynym właścicielem Kolei Mazowieckich jest samorząd województwa mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.