PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedprywatyzują Koleje Mazowieckie

  • PAP    28 lipca 2010 - 15:06

- Zakładamy, że już w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie analiz przedprywatyzacyjnych dla spółki Koleje Mazowieckie - poinformował członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
Samorząd województwa jest właścicielem 100 proc. udziałów w Kolejach Mazowieckich. Decyzję o sprzedaniu udziałów w spółce zarząd województwa podjął w maju. Przedstawiciele zarządu argumentowali wtedy, że koleje potrzebują inwestora, aby dalej się rozwijać. Ponadto, zdaniem władz województwa, Mazowsze nie jest w stanie dłużej ponosić rosnących kosztów utrzymania Kolei Mazowieckich i finansowania nowych inwestycji.

Stanowisko dotyczące sprzedaży udziałów w Kolejach Mazowieckich wniesiono pod obrady sejmiku w maju. Radni sejmiku przyjęli je. Dało to "zielone światło" do rozpoczęcia działań przedprywatyzacyjnych, czyli przeprowadzenia analiz ekonomiczno-finansowych i prawnych spółki oraz wyceny jej udziałów.

Jak powiedział Szprendałowicz, prace przygotowujące do wszczęcia procedury zamówień publicznych dotyczącej wykonania takich analiz wciąż trwają. - Zakładamy, że przetarg zostanie ogłoszony już w sierpniu - dodał.

- Ostateczne decyzje co do zasadności i kształtu ewentualnych zmian będą mogły zapaść dopiero po tych analizach. Decyzję w tej sprawie podejmą radni województwa - zastrzegł Szprendałowicz.

Koleje Mazowieckie to trzeci pod względem wielkości kolejowy przewoźnik pasażerski w kraju. W zeszłym roku spółka przewiozła 51 mln pasażerów. Władze Mazowsza szacują, że w 2011 r. z usług Kolei Mazowieckich skorzysta 60 mln pasażerów.

Spółka rozpoczęła działalność przewozową 1 stycznia 2005 r. Początkowo jej współwłaścicielami były samorząd Mazowsza (51 proc. udziałów) i PKP Przewozy Regionalne (49 proc.). Od 2008 r. jedynym właścicielem Kolei Mazowieckich jest samorząd województwa mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: