PARTNER PORTALU
  • BGK

Przepis na deklarację odpadową od RIO

  • GK    17 września 2012 - 09:41
Przepis na deklarację odpadową od RIO

Jeżeli gmina chce naliczać opłatę za odpady w oparciu o liczbę mieszkańców nieruchomości, to w przyjętej deklaracji nie może wymagać od właściciela podania powierzchni lokalu czy też ilości zużytej wody.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie poinformowało, że podejmowanie przez gminy uchwał w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie znajduje uzasadnienia w systematyce ustawy.

Czytaj też: Odpadowe manewry gmin na finiszu

Według izby, pierwszym normatywnym obowiązkiem rady gminy związanym z ustaleniem opłaty powinno być dokonanie wyboru metody jej ustalenia oraz określenie konkretnej stawki tej opłaty na podstawie art. 6k ust. 1. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wspomniany wybór ograniczony jest do metod wskazanych w przepisie art. 6j ust. 1 i 2. Kolejną czynnością rady powinno być określenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty w oparciu o art. 6l ustawy.

– Dopiero na podstawie danych wynikających z przyjętych uchwał można przystępować do opracowania wzoru deklaracji. Powinna ona zawierać jedynie te dane, które są konieczne do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty – informuje RIO w Lublinie.

Jeżeli więc gmina przy wyborze metody ustalania opłaty przyjęła, że będzie ją naliczać w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, to w przyjętej deklaracji nie może wymagać od właściciela podania powierzchni lokalu mieszkalnego czy też ilości zużytej wody z danej nieruchomości.

Izba przypomina, że w przyjętych regulacjach to na właściciela nieruchomości nałożono obowiązek ,,samoobliczenia” wysokości opłaty i wpłacania jej w określonych przez radę terminach.

– Aby z tego obowiązku mógł się on wywiązać, powinien dysponować danymi wynikającymi z przyjętych w tym zakresie przez radę gminy rozwiązań – twierdzi RIO w Lublinie.

Jednocześnie izba przypomina samorządom o obowiązku uregulowania omawianych zagadnień w zaproponowanej kolejności w terminie do końca bieżącego roku, o czym mówi art. 10 ustawy nowelizacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • toni, 2012-09-17 21:17:37

    a może by tak ktoś dał przepisy na inne ważne rzeczy nas interesujące ...