PARTNER PORTALU
  • BGK

Przesuną pomnik "Czterech śpiących"

  • PAP    26 maja 2011 - 22:02

Pomnik "Czterech śpiących" w związku z budową metra zostanie przeniesiony z centralnej części pl. Wileńskiego w jego północną część; patronem alei w warszawskim parku Agrykola zostanie jeden z beatlesów - George Harrison - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.
Przeniesienie pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, nazywanego przez warszawiaków pomnikiem "Czterech śpiących", jest konieczne ze względu na budowę stacji II linii metra - Dworzec Wileński. Stacja ma powstać na skrzyżowaniu ul. Targowej i al. Solidarności. Koszty związane z przenosinami pomnika pokryje miasto; pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w tegorocznym budżecie miasta.

Za uchwałą w tej sprawie głosowało 37 radnych; przeciwnych było trzech; 14 wstrzymało się od głosu.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, do której o opinię ws. nowej lokalizacji zwrócił się stołeczny ratusz, w marcu 2010 r. zaznaczyła, że przeniesienie pomnika musi być skonsultowane ze stroną rosyjską. Rada powołała się przy tym na zapisy polsko-rosyjskiej umowy z 1994 r. o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji.

Rosyjska ambasada przez wiele miesięcy do propozycji się nie ustosunkowała, więc ROPWiM uznała, że zobowiązania wynikające z tej umowy zostały wyczerpane i w październiku 2010 r. pozytywnie zaopiniowała lokalizację wskazaną przez miasto. Ma to być północna część pl. Wileńskiego, za wylotem ul. św. Cyryla i Metodego. Odnośnie nowej lokalizacji pomnika ratusz uzyskał pozytywne opinie m.in. stołecznego i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Rada zdecydowała także, że George Harrison z zespołu The Beatles, będzie patronem alei w warszawskim parku Agrykola, biegnącej wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego od ul. Myśliwieckiej w kierunku Zamku Ujazdowskiego.

Uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie - głosowało 50 radnych.

W uzasadnieniu do uchwały nadającej alei nowego patrona podkreślono, że w pobliskim Parku Ujazdowskim istnieje ulica Johna Lennona - założyciela grupy - który zginął z rąk szaleńca w 1980 r.

Zmarły w 2001 r. George Harrison był gitarzystą The Beatles, a także kompozytorem, wokalistą, producentem filmowym, aktorem, animatorem pierwszych rockowych koncertów charytatywnych. Tak jak wszyscy Beatlesi, pochodził z Liverpoolu. Urodził się w 1943 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • :), 2011-05-26 23:09:12

    Co ty chomikujesz? Bezrobotni w mieście HGW?
  • Chomiczek, 2011-05-26 22:17:49

    Bezrobotni pracy nie mają a tu pomniki przesuwają !!