PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na budowę spalarni dla Bydgoszczy

  • PAP    5 sierpnia 2011 - 21:50
Przetarg na budowę spalarni dla Bydgoszczy

Przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy ogłosiła w piątek komunalna spółka ProNatura. Koszt projektu i budowy instalacji szacowany jest na ponad 500 mln zł.
"Przetarg odbędzie się w formule +zaprojektuj i wybuduj+, co oznacza, że wyłoniony wykonawca będzie odpowiedzialny za projekt spalarni, budowę zakładu wraz z sieciami ciepłowniczymi i energetycznymi oraz uzyskanie stosownych pozwoleń na rozpoczęcie prac. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie w marcu 2011 roku, to kolejny duży krok w realizacji inwestycji" - podkreślił w piątek Lech Głowacki, prezes ProNatury.

Spalarnia powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Termin składania ofert mija 15 września 2011 roku.

Czytaj też: Jak się mają polskie spalarnie?

Inwestor liczy, że pod koniec 2014 roku spalarnia zacznie przyjmować pierwsze tony śmieci. Instalacja rocznie będzie utylizować około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz tamtejszych gmin.

"Spalarnia rozwiąże nie tylko problem składowania śmieci, ale będzie również źródłem zielonej energii. W procesie utylizacji wyprodukowany zostanie prąd, który w pełni pokryje potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a także dostarczy ciepło, które w ponad 90 proc. pokryje zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym" - dodał Głowacki.

W ramach projektu w Bydgoszczy wybudowana zostanie również kompostownia na odpady biodegradowalne, a w Toruniu stacja przeładunkowa. Budowie towarzyszyć będzie proekologiczna kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca właściwego postępowania z odpadami i zachęcająca do ich segregacji.

Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy będą miały wspólny system gospodarki odpadami zgodny z wymogami Unii Europejskiej.

Koszt projektu to 509 mln zł, z czego 339,6 mln zł pochodzi ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ponadto preferencyjnej pożyczki w kwocie 158,8 mln zł zł udzielił inwestorowi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny spółki ProNatura to ok. 10 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.