PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na bydgoską spalarnię rozstrzygniety

  • PAP    30 marca 2012 - 20:16
Przetarg na bydgoską spalarnię rozstrzygniety

Mostostal Warszawa SA wygrał przetarg na budowę spalarni odpadów, która ma obsługiwać Bydgoszcz i Toruń. Inwestycja, która ma powstać w ciągu trzech lat, będzie kosztować 644,5 mln zł.
wycięzca przetargu został wyłoniony po powtórnej ocenie ofert. Pierwotnie za najatrakcyjniejszą uznano ofertę konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i TM.E. S.p.A., która chciała wybudować spalarnię za 528,2 mln zł. Jednak startujący w przetargu Mostostal Warszawa odwołał się werdyktu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która nakazała powtórzenie wyboru ofert, ale bez brania pod uwagę konsorcjum włoskich firm.

Zdaniem KIO oferta konsorcjum firm włoskich zawierała wadę, która od początku powinna ją zdyskwalifikować. Jako błąd wskazano m.in. wpisanie do kosztorysu zerowych kosztów funkcjonowania instalacji.

- Mostostal Warszawa SA od momentu podpisania umowy będzie miał 1100 dni na wykonanie i przekazanie instalacji. Zakładamy, że prace projektowe nie potrwają dłużej niż 270 dni - powiedział w piątek Marcin Janczylik, rzecznik firmy ProNatura, która organizowała przetarg.

Od ponownego rozstrzygnięcia przetargu jego uczestniczy mogą w ciągu 10 dni odwołać się do KIO.

Kryteriami oceny ofert złożonych w postępowaniu przetargowym były: cena, koszty eksploatacyjne i parametry gwarantowane instalacji. Wykonawca będzie odpowiedzialny za projekt i budowę zakładu spalania odpadów komunalnych, kompostowni na odpady biodegradowalne, stacji przeładunkowej w Toruniu i uzyskanie stosownych zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych.

Budowa spalarni będzie jedną z największych inwestycji w regionie kujawsko-pomorskim, realizowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych (dofinansowanie 340 mln zł). Zakład ma powstać na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Rocznie utylizować będzie około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z 16 gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Spalarnia ma rozwiązać nie tylko problem składowania śmieci, ale będzie również źródłem "zielonej" energii.

Podczas utylizacji wyprodukowany zostanie prąd, który w pełni powinien pokryć potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a także dostarczyć ciepło, które w ponad 90 proc. pokryje zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym.

Budowie towarzyszyć będzie proekologiczna kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca właściwego postępowania z odpadami i zachęcająca do ich segregacji. Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy będą miały wspólny system gospodarki odpadami zgodny z wymogami UE.

W przetargu, oprócz Mostostalu Warszawa i konsorcjum włoskich firm, brały udział też konsorcjum PBG SA, PBG Energia sp. z o.o., Constructions Industriales de la Mediterranee SA - CNIM i Rafako SA z ofertą o wartości 789,6 mln zł oraz konsorcjum Polimex Mostostal SA, Fisia Babcock Environment GmbH i Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. - z ofertą o wartości 797,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Jan3, 2012-03-31 16:59:22

    Toruń jest groźny - Toruń trzeba zniszczyć! Tak powinni kończyć wszystkie wystąpienia patrioci z Bydgoszczy!
  • jan2, 2012-03-31 15:07:13

    Ta inwestycja to przykład arogancji władzy. Ma być budowana na kredyt wzięty tylko przez Bydgoszcz, a korzystać będzie cały region. Została podpisana kuriozalna umowa z Toruniem. Bydgoszcz będzie płaciła za przywiezienie śmieci z Torunia do spalarni! Nic dziwnego, ze prezydent Zaleski został menadż...erem regionu, ale bez Bydgoszczy, bo działa na jej degradację! Jest wiele przykładów!  rozwiń