PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na dostawcę pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej rozstrzygnięty

  • PAP    16 października 2012 - 17:25
Przetarg na dostawcę pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej rozstrzygnięty

Siedlecka spółka Stadler Polska wygrała przetarg na dostawę oraz utrzymanie 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość kontraktu wynosi ponad 415 mln zł.
Poinformował o tym we wtorek PAP wydział informacji i komunikacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Same pojazdy będą kosztowały ponad 311 mln zł, pozostała kwota kontraktu przeznaczona ma być na ich utrzymanie.

Zakupione pociągi będą m.in. klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowane w nich mają być ergonomiczne fotele, kamery monitorujące wnętrze i otoczenie pojazdów oraz wyświetlacze LCD wraz z systemem umożliwiającym nadawanie komunikatów z kabiny maszynisty. Dawać również mają możliwość przewozu większego bagażu czy rowerów.

Czytaj też:Przetarg na pociągi dla Kolei Aglomeracyjnej 

Pierwszych sześć pociągów pojawić się ma w Łodzi w pierwszej połowie 2014 roku; ostatnie - w końcu lutego 2015 roku.

Przetarg na dostawę i utrzymanie taboru ogłosiła w marcu tego roku spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA), w której 100 proc. udziałów ma samorząd województwa łódzkiego. Przetarg ogłoszono w ramach realizacji projektu "Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej - etap I".

Celem systemu ŁKA jest połączenie Łodzi z miastami i gminami aglomeracji. Według założeń projektu, jego realizacja przyczynić ma się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i jakości kolejowej komunikacji oraz zwiększenia liczby osób korzystających z tego rodzaju transportu w aglomeracji łódzkiej.

Kupione pociągi kursować mają na trasach: Łódź Kaliska - Sieradz; Łódź Kaliska - Łowicz; Łódź Fabryczna - Koluszki; na odcinku Zgierz - Kutno oraz Łódź Chojny - Łódź Widzew. Trasy uruchamiane będą sukcesywnie od I kw. 2014 r.

W marcu tego roku rozpoczęły się prace związane z budową oraz przebudową przystanków na trasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W ramach projektu zmodernizowanych lub wybudowanych zostanie kilkanaście przystanków kolejowych, m.in. w Łodzi, Zgierzu i Ozorkowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.