PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na odbiór śmieci ogłoszony

  • PAP    15 stycznia 2014 - 17:47
Przetarg na odbiór śmieci ogłoszony

Przetarg na odbiór śmieci z terenu Białegostoku od 1 lipca tego roku ogłosiła spółka Lech, odpowiedzialna w mieście za gospodarkę odpadami komunalnymi - poinformowały jej władze w środę. Firmy swoje oferty mogą zgłaszać do 18 lutego.
Obecna umowa z firmami na odbiór odpadów komunalnych obowiązuje właśnie do 1 lipca - poinformował w środę w przesłanym do mediów komunikacie rzecznik spółki "Lech" Karol Świetlicki.

Jak powiedział wiceprezes spółki "Lech" Adam Kamiński, przetarg ogłoszono już w styczniu, aby "mieć pewność, że pomimo skomplikowanych procedur oraz w sytuacjach, gdy będą odwołania i protesty, zdążymy z jego rozstrzygnięciem przed 1 lipca". Mówił, że umowy mają być zawarte z firmami do końca kwietnia, tak aby - jak dodał - zmiany przebiegły płynnie i nie były uciążliwe dla mieszkańców.

Umowy z firmami będą obowiązywały przez ponad dwa lata, do 30 września 2016 roku. Świetlicki powiedział, że firmy, które podpiszą z miastem umowę, oprócz odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości, zobowiązane będą do dostarczenia pojemników i worków do gromadzenia odpadów komunalnych.

Świetlicki poinformował też, że w przetargu znalazł się zapis dotyczący tworzenia i funkcjonowania gniazd, czyli miejsc, w których mieszkańcy obecnie mogą dobrowolnie i nieodpłatnie segregować makulaturę i plastik. Od lipca 2014 roku będzie to już obowiązkowe przy zadeklarowanej przez mieszkańca segregacji odpadów.

Od 1 lipca 2013 roku, od kiedy obowiązuje tzw. ustawa śmieciowa, w Białymstoku wywozem śmieci z sześciu sektorów, na które zostało podzielone miasto, zajmują się trzy firmy: Czyścioch, Astwa i MPO. Także one dostarczają pojemniki i worki na odpady.

W Białymstoku mieszkańcy płacą za wywóz śmieci zależnie od wielkości lokalu. Obowiązują trzy stawki, które w najbliższy poniedziałek prawdopodobnie zostaną obniżone przez radnych o ok. 20 proc. - kilka tygodni temu z taką propozycją wystąpił prezydent miasta.

Jeśli zaproponowane obniżki wejdą w życie, to przy zbiórce selektywnej właściciele mieszkań o powierzchni do 40 metrów kwadratowych zapłacą 15 zł miesięcznie (obecnie 19 zł), mieszkań o powierzchni 40,01-80 metrów kw. 28 zł (obecnie 35 zł), zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 36 zł (obecnie 45 zł).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.