PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na projekt i budowę spalarni odpadów

  • PAP    21 lipca 2011 - 13:21
Przetarg na projekt i budowę spalarni odpadów

Komunalna spółka „Lech” gminy Białystok ogłosiła przetarg na spalarnię odpadów, która powstanie przy wsparciu UE – poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.
Projekt, który jest dofinansowany z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, znajduje się na liście projektów kluczowych w tym programie. Oprócz budowy spalarni odpadów obejmuje także rozbudowę składowiska śmieci gminy Białystok w Hryniewiczach oraz modernizację tamtejszego zakładu utylizacji odpadów.

Wartość inwestycji wynosi 532,6 mln zł netto, z czego 333 mln zł pochodzić mają z UE. Poliński podkreślił, że realny koszt może być mniejszy. Według założeń spalarnia rocznie będzie utylizować 120 tys. ton odpadów.

Spalarnia to jedna z największych inwestycji gminy Białystok, ma powstać do 2015 roku. Na przełomie sierpnia i września 2011 r. władze miasta chcą podpisać umowę na unijne dofinansowanie tej inwestycji. Projekt będzie zatwierdzać Komisja Europejska.

Inwestycja ma już ostateczną decyzję środowiskową (choć można ją jeszcze zaskarżyć do sądu administracyjnego nie wstrzymuje to dalszych przygotowań) oraz decyzję lokalizacyjną. Spalarnia odpadów powstanie przy ulicy Andersa w Białymstoku.

Ogłoszony w czwartek przetarg odbywa się w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Oznacza to, że wyłoniona w przetargu firma będzie projektować i budować Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.

Ograniczony przetarg będzie się odbywał w dwóch etapach. W pierwszym inwestor chce wyłonić firmy, które mają odpowiedni potencjał do realizacji tej inwestycji. Jak poinformował Poliński, firmy mogą się zgłaszać do października-listopada 2011 roku.

Termin składania ofert przez wybrane w pierwszej fazie firmy przypada na styczeń-luty 2012 r. Ocena ofert może potrwać do maja, a umowa z wykonawcą ma być podpisana w czerwcu 2012 r.

Spalarnia w najbliższych latach stanie się istotnym elementem systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Białystok oraz ościennych gmin: Czarnej Białostockiej, Choroszczy, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa i Zabłudowa.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Biocrudepolska, 2011-07-21 15:40:50

    I znowu sie zachwycamy inwestycja przeplacona - zamiast korzystac z rowiazan typu BOOT - a pieniadze unikne wydawac na te ktore nie moga byc rentowne. A do tego narazac sie na podejrzenia, bo Spalarnia jest inwestycja bardzo rentowna - patrz decyzja Warszawy w tej materii, ktora odstapila od pienie...dzy uniknych nie chcac sie narazac na ich zwrot - oczywiscie mozna wszystko napisac i przedstawic czare ze jest biale - ale w koncu znajdzie sie i w Unii ten co dobrze widzi - i wtedy bedzie bal !!!! i placz. Zamiast pojsc na rozwiazania rentowne - owszem i ze spalarnia w tle - ale po co spalac mase / odpady biodegradowalne - a jest ich do 42 % w strumieniu - dlaczego ich nie przetworzyc biologicznie, nowoczesnymi technologiami, pozwalajacymi przetwarzanie w bardzo krotkim czasie, bezsstresowo - i bez wkladu finansowego bo firma jak Biocrude Technology z kanady wylozy cala kase i bedzie tym interesem operowac przez nastepne 30 - ci lat, az kadra lokalna dojrzeje !!! Tyle ze dzisiejsi PANstwo na stolkach nie widza, nie slysza i nie czytaja.... a jesli jakis sie zdarzy, zapraszam do rozmow tadejurkiewicz@hotmail.com 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń