PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na zakup prądu dla miejskich jednostek

  • PAP    28 lipca 2011 - 12:35
Przetarg na zakup prądu dla miejskich jednostek

Ruda Śląska zamierza ogłosić jeden skonsolidowany przetarg na zakup energii elektrycznej na potrzeby jednostek miejskich.
Dzięki temu wydatki związane z zakupem prądu mają zmniejszyć się co najmniej o 10 proc. – ocenia prezydent miasta, Grażyna Dziedzic (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zadłużona w sumie na ponad 200 mln zł Ruda Śląska wdraża program oszczędnościowy, skutkujący zmniejszeniem wydatków. Dotyczy to m.in. kosztów energii. Jak podali w czwartek przedstawiciele Urzędu Miasta, w pierwszej połowie roku zaoszczędzono ok. 1,5 mln zł na oświetleniu ulic i budynków należących do magistratu.

W przyszłym roku, gdy uda się w jednym przetargu wybrać dostawcę prądu dla wielu miejskich jednostek, oszczędności mają być większe.

Wspólne zaopatrywanie wielu placówek w energię praktykowane jest już w kilku dużych miastach woj. śląskiego. W przyszłym roku wspólny przetarg na zakup prądu dla miejskich instytucji, szkół oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego w co najmniej kilku miastach planuje ogłosić Górnośląski Związek Metropolitalny.

Jego przedstawiciele szacują, że oszczędność może sięgnąć co najmniej 15 proc., przy wydatkach miejskich placówek na energię rzędu 100 mln zł rocznie.

GZM zamierza wykorzystać zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Umożliwia ona, by gminy ze swego grona wyłoniły lidera, który w ich imieniu udzieli Związkowi pełnomocnictwa w sprawie zorganizowania i przeprowadzenia przetargu na zakup energii.

Ruda Śląska, oprócz oszczędności przy zakupach prądu, tnie także inne wydatki oraz szuka nowych wpływów do budżetu. Ponad 12 mln zł samorząd zarobił na sprzedaży nieruchomości.

Swój udział w dochodach miasta mają również należące do gminy spółki, które wpłaciły do kasy miasta ok. 2,5 mln zł dywidendy za ubiegły rok.

„Podejmowane działania przynoszą efekty, ale sytuacja finansów miasta wciąż jest bardzo trudna” – przyznaje prezydent Dziedzic, podkreślając jednocześnie, że po pół roku „zaciskania pasa” kwotę zobowiązań Rudy Śląskiej z tytułu niezapłaconych w ubiegłym roku faktur udało się zmniejszyć z 56 mln zł do niespełna 30 mln zł, z czego prawie 16 mln zł to zobowiązania wymagalne.

W sumie zobowiązania Rudy Śląskiej z tytułu m.in. kredytów, pożyczek i obligacji przekraczają 200 mln zł. W pierwszym półroczu 2011 r. dochody miasta wyniosły ponad 270 mln zł, wobec ponad 244 mln zł przed rokiem. To m.in. efekt większych wpływów z podatków, dotacji i subwencji.

Wydatki miasta w tym okresie to prawie 260 mln zł, z czego 52 mln zł to zobowiązania z ubiegłego roku. Samorządowcy szacują, że realne ograniczenie wydatków miasta wobec pierwszego półrocza 2010 r. to ok. 30 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.