PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg śmieciowy w Kielcach przesunięty

  • PAP    19 czerwca 2013 - 11:14
Przetarg śmieciowy w Kielcach przesunięty

Do 8 lipca tego roku Urząd Miejski w Kielcach przesunął termin składania ofert ws. wywozu śmieci. Pierwotnie miał upłynąć we wtorek. Zmianę, urząd uzasadnia uwagami dotyczącymi specyfikacji przetargowej, jakie zgłosiły firmy zainteresowane udziałem w tym przetargu.
"Mieliśmy zgłoszenia dotyczące specyfikacji. Część z tych uwag uwzględniliśmy" - wyjaśnił dyrektor wydziału środowiska i usług komunalnych Urzędu Miasta Robert Urbański.

Z uwagi na to, że nowe przepisy, które nakładają na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi, wchodzą w życie od 1 lipca, miasto już wcześniej zdecydowało się na rozwiązanie przejściowe i współpracę z firmą Veolia.

"To dwumiesięczny bufor do czasu rozstrzygnięcia przetargu" - wyjaśnił Urbański. Tymczasowe rozwiązanie ma obowiązywać w lipcu i sierpniu. "Zostały już uzgodnione warunki ekonomiczne współpracy z firmą, która zajmie się wywozem śmieci" - dodał. Oznacza to, że firma wyłoniona w przetargu rozpocznie realizację umowy z miastem od września b.r.

Szacunkowa wartość przetargu wynosi 17,8 mln zł, bez VAT. W ogłoszeniu podano także, że umowa z firmą, która wygra przetarg zostanie podpisana na 27 miesięcy od udzielenia zamówienia.

Do urzędu miasta do połowy czerwca dotarło około 15 tysięcy deklaracji śmieciowych od mieszkańców. Jak wynika z obliczeń kieleckich urzędników, z powinno ich napłynąć ponad 20 tys. Mieszkańcy, którzy już złożyli dokumenty, deklarują chęć selektywnej zbiórki odpadów.

Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.