PARTNER PORTALU
 • BGK

Przetargi na odbiór odpadów komunalnych mogą zniknąć. Ministerstwo środowiska obiecuje in-house

 • Bartosz Dyląg    25 stycznia 2016 - 13:42
Przetargi na odbiór odpadów komunalnych mogą zniknąć. Ministerstwo środowiska obiecuje in-house
Samorządy od wielu lat chcą wprowadzenia zmiany prawa w zakresie gospodarki odpadami (fot.: mos.gov.pl)

Samorządy będą mogły w trybie bezprzetargowym zlecać podmiotom sobie podległym zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie gospodarki odpadami. - Jesteśmy zwolennikami doprowadzenia do tego, by reforma nie stanęła w połowie i był in-house dla samorządów - mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Sprawa zamówień in-house zajmuje samorządowców od wielu miesięcy. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski mówił, że to „doktrynalny spór o samorządność”, a Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, zawiadamiał Komisję Europejską. W połowie stycznia grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakłada on wprowadzenie zamówień in-house.

Głos w tej sprawie zabrali także politycy PiS. – Należy wzmacniać samorządy. Realizując program Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy zwolennikami doprowadzenia do tego, by reforma [śmieciowa] nie stanęła w połowie i był in-house dla samorządów – mówi w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceminister dodaje, że skuteczna strategia w zakresie segregacji odpadów komunalnych musi być oparta o ”synergiczne działania, i legislacyjne i komunikacyjne, oraz szerokie konsultacje”.

Jak przypomina Mazurek sprawa zamówień in-house była przedmiotem obrad Trybunału Konstytucyjnego, były duże wątpliwości, samorządy zwracały się w tej sprawie, a klub Prawa i Sprawiedliwości reprezentował poseł Andrzej Duda, dzisiaj prezydent RP. – In-house to element naszego spojrzenia na rolę samorządów w całej gospodarce odpadami – zaznacza Mazurek.

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o prawie zamówień publicznych nie przewidziano likwidacji obowiązku przetargowego w gminach na odbiór i zagospodarowanie odpadów, jednak Sławomir Mazurek podaje, że ustawa ta reguluje również sprawy gospodarki odpadami.

- By nie zakłócić procesu legislacyjnego i skutecznie to wprowadzić, będziemy działać w tym kierunku, by wywiązać się z obietnicy. Wierzę, że wprowadzenie in-house będzie domknięciem naszych działań. Gospodarka w obiegu cyrkularnym to naprawdę duże wyzwanie, nie tylko w kwestii gospodarki odpadami, chodzi w ogóle o przebudowanie naszego myślenia – wyjaśnia wiceminister środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • POżyteczni idioci sa wszę, 2016-03-07 20:46:45

  Minister S. Mazurek obiecał oderwać od koryta comiesięcznych obywatelskich opłat za śmieci zagraniczne koncerny - ale narasta opozycja wewnątrz PiS, która chce jednak aby opłaty za śmieci jak najszybciej były transferowane za granicę przez koncerny śmieciowe, które opanowały już niemal wszystkie wię...ksze miasta i teraz szukują się już na te mniejsze typu Elbląg - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v ... Posłowie PiS argumentują, że pieniądze z opłat za śmieci są nieczyste i jako takie nie powinny kalać polskiego systemu finansowego...  rozwiń
 • Zero waste, 2016-02-02 20:15:43

  Do w.potega@neostrada.pl: Na razie te polskie "materialne perspektywiczne założenia nowych legislacji" - to rozważania na temat kolorów i wielkości pojemników - czyli takie trele-morele zamiast polityki "zero-waste" w praktyce - fpiec.pl/post/2016/01/06/kamikatsuu
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-26 09:33:13

  Kraj jest taki jakim go tworzymy. Stwierdzam początki odzyskiwania z udziałem części obywateli (na razie w małej skali): 1) odpadów organicznych, 2) makulatury, 3) szkła, 4) aluminium, 5) stali, 6) PET, 6) tetry, 7) folii, 8) elementów elektrycznych. Upowszechnianie i doskonalenie odzysku surowców w... wymienionych zakresach jest wykonalne i pożyteczne. Warto te procesy umacniać, bo nie wymagają dużych technicznych nakładów. Mają głównie wymiar edukacyjny, który trzeba wspierać zabiegami organizacyjnymi w transparentnym postępowaniu. Trzeba też poszerzać listę materiałów odzyskiwanych u źródła i ograniczać opakowania uciążliwe dla recyklingu. To są też istotne działania synergiczne, materialne perspektywiczne założenia nowych legislacji.  rozwiń