Przetargi na odpady to konieczność

Gmina ma obowiązek wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości wyłącznie w drodze przetargu - informuje Ministerstwo Środowiska (MŚ).
Przetargi na odpady to konieczność

Powierzenie tego zadania własnej jednostce organizacyjnej, np. gminnej spółce, jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zostanie przekształcona w spółkę prawa handlowego, stanie do przetargu i w drodze przetargu wygra z innymi podmiotami.

Czytaj też: Nie chcą organizować przetargów na odpady

- Przepisy gwarantują przedsiębiorcom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości równe i przejrzyste zasady konkurencji. Tą gwarancją jest m.in. obowiązek organizowania przez gminy przetargów na odbiór odpadów. To sposób na rozsądne rachunki dla mieszkańców – a na tym przecież zależy także samorządowcom - podkreśla Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Artykuł 6e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma zapobiec przejęciu odbierania odpadów komunalnych przez gminy i podległe im jednostki kosztem przedsiębiorców działających na rynku.

Czytaj też: ZPGO: Przy śmieciach samorządy chcą naginać prawo

To rozwiązanie wspiera konkurencję oraz chroni właścicieli nieruchomości przed ryzykiem zawyżania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez podmioty nie działające na otwartym rynku konkurencyjnym - wyjaśnia MŚ.

Rozwiązania te zostały zaakceptowane zarówno przez Radę Ministrów, jak i Sejm w toku prac nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

jak donosi MŚ nowy sposób na odpady komunalne sprawdził się już z powodzeniem w zdecydowanej większości krajów europejskich.

Gmina zapewnia odbieranie odpadów i właściwe, zgodne z przepisami ochrony środowiska zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych oraz możliwość ich selektywnego zbierania (pojemniki na śmieci segregowane).

Czytaj też: Opłata śmieciowa bez dyskusji

A więc gmina wymagając od nas właściwych zachowań, jednocześnie zapewnia nam do nich warunki, np. tworząc miejsca, w których będzie można pozbyć się nietypowych odpadów. Odbierać odpady od mieszkańców gminy będzie miała obowiązek wyłoniona w drodze przetargu firma, dzięki czemu nie powinno „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu - podaje MŚ.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Aby ukrócić nepotyzm i korupcję nalezy odunąc władzę od biznesu. Władza ma się zajmowac tworzeniem prawa w imię obywateli i kontrolą jego przestrzegania. Gdy bierze się za biznes to tylko tworzy warunki do korupcji i kolesiostwa. Wprowadzić zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej... przez gminy. rozwiń

OPG, 2012-09-13 09:04:00 odpowiedz

Patologiczne państwo, deformujące nasze narodowe aspiracje i przycinające nas w rozwoju w jakiś pokręcony, niewydolny dziwoląg, ma wśród swoich sitw i grup interesów także koterię rozmaitych „Rysiów, Michasiów, Witusiów” od utrzymywania mętnej wody w odpadach. Bojąc się eur...o-porządków jak diabeł święconej wody zakręcili się wokół legislacji i zamiast implementacji unijnych reguł zarządzania i finansowania – górą są wrzutki typu „lub czasopisma” zgodne z ustaleniami zapewne z „Pędzącego królika”… rozwiń

Bolo, 2012-08-08 22:20:26 odpowiedz

Cena za przyjęcie/zrzut 1Mg odpadów w segregatorni nie powinna przekraczać 100 zł, do tego doliczyć należy8- 10% za usługi transportowe odpadów. Opłata marszałkowska za nie posegregowane odpady pokrywa koszty segregacji a procesy uszlachetniające poszczególne frakcje nadają im wartość handlową co n...ajmniej 180zł/Mg - co stanowi przychód segregatorni. Rozwiązanie proste i mogę innowacyjną/opatentowaną technologie wdrożyć - czekam na propozycje współpracy rozwiń

T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-08-05 15:09:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE