PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetargi śmieciowe na Mazowszu - tylko 17 proc. gmin ma to za sobą

  • PAP    28 maja 2013 - 20:56
Przetargi śmieciowe na Mazowszu - tylko 17 proc. gmin ma to za sobą

Jedynie 17 proc. gmin z województwa mazowieckiego zakończyło już przetargi na odbieranie odpadów komunalnych. Jedna trzecia jeszcze ich nie ogłosiła - poinformował we wtorek dziennikarzy mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski.
Samorządy powinny rozstrzygnąć przetargi na odbiór odpadów komunalnych do 30 czerwca. Na razie na 314 gmin na Mazowszu procedurę przetargową zakończyły 52 gminy, a 157 kolejnych - ogłosiło przetargi, ale jeszcze ich nie rozstrzygnęło. Jedna trzecia (105) wszystkich mazowieckich gmin musi natomiast - zdaniem Ludwikowskiego - przyspieszyć przygotowywanie dokumentacji przetargowej.

Czytaj też:  Zamówienie z wolnej ręki na odbiór śmieci tylko awaryjnie

Zdaniem wicewojewody mazowieckiego Dariusza Piątka, gminy te powinny jednak zmieścić się w wymaganym terminie. Jak tłumaczył, większość z nich zdecydowało się udzielić zamówienia jedynie do końca roku, w związku z tym - ze względu na mniejszą wartość zamówienia - procedura przetargowa będzie trwała krócej.

Ludwikowski podkreślił, że jednym z wymogów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach było osiągnięcie w 2012 r. recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła na poziomie 10 proc. Na Mazowszu wymaganiom tym sprostała tylko około połowa samorządów.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.