PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetargi w Biebrzańskim Systemie Gospodarki Odpadami

  • PAP    22 października 2010 - 13:24
Przetargi w Biebrzańskim Systemie Gospodarki Odpadami

Przetargi na sortownię i kompostownię w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce oraz rekultywację trzech składowisk odpadów ogłosi w najbliższych tygodniach spółka BIOM w ramach realizacji Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami.
W piątek w Dolistowie Starym (Podlaskie) zainaugurowano oficjalnie realizację drugiego etapu Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami. Jest to obecnie największy projekt z tej dziedziny realizowany w Podlaskiem - powiedziała prezes spółki BIOM realizującej projekt, Iwona Mocniak.

Biebrzański projekt o wartości 52,1 mln zł jest finansowany m.in. z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko (z UE ma pochodzić 22 mln zł).

Biebrzańskim Systemem Gospodarki Odpadam objętych jest 19 gmin należących do Związku Komunalnego Biebrzy, leżących głównie na terenach chronionych w okolicy rzeki Biebrza. Mieszka tam 158 tys. osób.

Mocniak poinformowała, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na projekt i budowę ostatniego etapu Zakładu Zagospodarowania odpadów w Koszarówce w gminie Grajewo, który obejmie sortownię i kompostownię odpadów. Pod koniec listopada natomiast będzie ogłoszony przetarg na rekultywację trzech składowisk odpadów w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej i miejscowości Świerzbienie w gminie Mońki. Będą to ostatnie przetargi na inwestycje w ramach biebrzańskiego systemu gospodarowania odpadami.

Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce to jeden z głównych elementów wdrażania tego systemu. Jak powiedziała w piątek PAP Mocniak, w maju ruszył pierwszy etap rozbudowy składowiska odpadów w Koszarówce. Trwają tam prace ziemne, kładziony jest wodociąg, instalowane oświetlenie. Na ukończeniu są też prace przygotowawcze do budowy stacji przeładunkowych odpadów w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej i Świerzbieniach w gminie Mońki, jest już pozwolenie na budowę. Trwają także prace projektowe nad doposażeniem składowiska odpadów w Dąbrowie Białostockiej oraz hali sortowni odpadów w Dolistowie Starym w gminie Jaświły.

Drugi etap Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami ma poprawić ochronę środowiska na unikalnym przyrodniczo terenie w dolinie Biebrzy. Pierwszy etap rozpoczął się w 2005 roku, finansowany był m.in. z funduszy przedakcesyjnych. W tym projekcie powstała m.in. sortowania odpadów w Dolistowie.

Szacuje się, że na obszarze 19 gmin objętym projektem wytwarzanych jest rocznie 30 tys. ton odpadów (wszystkich). Drugi etap biebrzańskiego systemu ma się przyczynić do ograniczenia ilości odpadów ulegających biodegradacji: o 25 proc. w roku 2010, o 50 proc. w roku 2013 i 75 proc. w roku 2020 - w stosunku do ilości tych odpadów wytwarzanych w roku 1995.

Spółka BIOM, która realizuje tworzenie Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami, została założona kilka lat temu przez Związek Komunalny Biebrza, który jest też jej głównym udziałowcem. Udziałowcami są też trzy pojedyncze gminy: Jaświły, Mońki i Dąbrowa Białostocka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.