Przetargowy korek może być groźny dla gmin

Bardzo niedobre jest to, że mnóstwo przetargów na odbiór śmieci będzie się działo w tym samym czasie. Niektóre firmy pojadą po bandzie, czyli dadzą bardzo dobre ceny i wygrają więcej przetargów niż są w stanie obsłużyć.
Przetargowy korek może być groźny dla gmin

Dzisiaj, w kontekście reformy śmieciowej, wszyscy myślą o tym, co będzie przed pierwszym lipca, tymczasem według Jerzego Baehra, specjalisty ds. zamówień publicznych i radcy prawnego w kancelarii WKP niebywale ważne jest, co się wydarzy po tej dacie.

Czytaj też: Należy się spodziewać podwyżek za wywóz odpadów      

- Mogą być scenariusze bardzo pozytywne, ale na pewno będą też zdecydowanie czarne, bo na przykład - co jest bardzo niedobre - mnóstwo przetargów będzie się działo w tym samym czasie. Dla wielu firm wyniki będą niekorzystne i zbankrutują - przewiduje Jerzy Baehr.

Jak tłumaczy, w przetargach wystartują na wszelki wypadek firmy z sąsiednich gmin ze strachu przed tym, że nie wygrają w swoich miejscowościach.

- Poza tym niektóre firmy, można powiedzieć potocznie, pojadą po bandzie - dadzą bardzo dobre ceny i wygrają więcej przetargów niż są w stanie obsłużyć - dodaje Jerzy Baehr.

Czytaj też: Co jak system śmieciowy finansowo się nie zepnie?      

Dlatego, jak radzi, trzeba stawiać w przetargach takie warunki, które dadzą pewność, że wybrany przedsiębiorca będzie w stanie podołać zadaniu.

- Z pewnością będą niespodzianki, bo albo pewne firmy sobie z tym poradzą, biorąc podwykonawców, albo sobie nie poradzą i umowy będą rozwiązywane - dodaje.

Według niego, to są tak ważne rzeczy, że nie można myśleć tylko o tym, żeby było najtaniej.

- Mieszkaniec raczej przeżyje to, że będzie musiał zapłacić więcej. Tym bardziej, że to się da uzasadnić kwestiami ekologicznymi. Natomiast nie przeżyje tego, że nagle znajdzie się w sytuacji podobnej do Neapolu, czyli momentu, w którym od tygodni czy miesięcy nikt nie przyjeżdża odebrać śmieci - twierdzi Jerzy Baehr.

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Cała zmiana ustawy jest groźna dla Polskiej gospodarki
DLACZEGO?
Proste!
Jesli przyjąc, że nie zwiekszy się ilość zatrudnionych w firmach wywozowych (a nie powinna, bo pewne upadną inne się rozbudują), a opłaty wzrosną tylko o 2 zł od osoby na miesiąc to prawie miliard złotych w
... ciągu roku zniknie z rynku dobr konsumpcyjnych.
Miliard zlotych mniej przeznaczonych na konsumpcję, to jest powazny impuls do rozpoczecia się recesji w Polsce!!!
Nikt tego chyba nie przewidział....ale to może być "czarny scenariusz"

Zresztą jak piszą wszyscy znawcy tematu kryzysów w gospodarce, jedną ze znaczacych przyczyn jest nadmierny interwencjonizm państwa w gospodarkę.
Ustawa smieciowa powoduje interwencję na rynku wartym ok. 4 bln zlotych...

NASTAPI WYLĄCZENIE RYNKU ODPADÓW Z OBIEGU GOSPODARCZEGO.

RECESJA JEST NA 100 %
rozwiń

ekonom, 2013-02-26 13:45:02 odpowiedz

" ...i wygrają więcej przetargów niż są w stanie obsłużyć"
I czemu to pana martwi?
Dlatego właśnie ustawiam wadium na 3%. Wygra i nie podpisuje umowy? Nie szkodzi, 3% mam w kasie i ogłaszam nowy przetarg.

przetargmen, 2013-02-26 09:53:40 odpowiedz

Ścigać wszystkich próbujących kręcić lody na smieciach: od radnego w Pipidówie do Prezydenta, który podpisał ta hańbiącą polski system prawny ustawę

radykal, 2013-02-25 15:08:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE