PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne modernizują tabor. "Brakuje miejsc siedzących"

  • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 12:19
Przewozy Regionalne modernizują tabor. "Brakuje miejsc siedzących"
Gruntownie zmodernizowane pojazdy dotyczą serii EN57 Ald (fot.ilustarcyjne: mat.pras.)

Pasażerów mamy coraz więcej i na najbardziej obleganych trasach zdarza się, że nie wszystkie osoby znajdują miejsca siedzące - mówił wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.
• Cztery zmodernizowane pociągi zasilą świętokrzyski oddział Przewozów Regionalnych.

• W środę (20 grudnia) w Kielcach odbyła się prezentacja pojazdów, które będą kursować przede wszystkim na odcinku z Kielc do Sędziszowa, Krakowa oraz Katowic.

• Gruntownie zmodernizowane pojazdy dotyczą serii EN57 Ald.

- Do użytku zostały oddane dwa pociągi, kolejne dwa trafią do nas w drugiej połowie przyszłego roku - poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych Robert Zaborski.

Nowy skład będzie miał m.in. nowoczesną konstrukcję z ociepleniem i wygłuszeniem ścian i podłóg, klimatyzację, sieć Wi-Fi, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny oraz informację wizualną i dźwiękową dla podróżnych. W pociągu zamontowano 160 miejsc siedzących oraz 214 stojących. Przygotowano również cztery miejsca na rowery oraz przedział rowerowy. W każdym pojeździe znalazły się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: dwie windy, toaleta, dwa miejsca dla wózków oraz 18 miejsc uprzywilejowanych.

Zaborski zaznaczył, że nowe pociągi zostaną wyposażone w liczniki energii trakcyjnej.

Koszt modernizacji jednego pociągu wyniósł ok. 6,8 mln zł. Jak podkreślił dyrektor świętokrzyskich Przewozów Regionalnych, "w pierwszej kolejności pojazdy będą obsługiwać połączenia z Kielc do Sędziszowa, Krakowa i Katowic, z uwagi na to, żeby już w 100 proc. mieć nowy, zmodernizowany tabor". "Starsze pociągi EN 57 pozostaną jako rezerwa i będą służyć w bardzo trudnym okresie, jakim np. w tym roku był dla nas trzeci kwartał" - dodał.

Oprócz zmodernizowanych pociągów, niebawem Przewozy Regionalne będą mogły korzystać z kolejnych pojazdów, które zakupi Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, będący organizatorem przejazdów kolejowych w regionie.

"Pasażerów mamy coraz więcej i na najbardziej obleganych trasach zdarza się, że nie wszystkie osoby znajdują miejsca siedzące. Zaplanowaliśmy zakup dwóch czteroczłonowych pojazdów, kończymy dokumentację i wierzę, że przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku" - poinformował wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski, którego udział w rynku przewozów kolejowych sięga 28 proc. Każdego dnia na tory wyjeżdża średnio 1800 pociągów spółki, którymi codziennie podróżuje ok. 220 tys. pasażerów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.