PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne modernizują tabor. "Brakuje miejsc siedzących"

  • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 12:19
Przewozy Regionalne modernizują tabor. "Brakuje miejsc siedzących"

Gruntownie zmodernizowane pojazdy dotyczą serii EN57 Ald (fot.ilustarcyjne: mat.pras.)

Pasażerów mamy coraz więcej i na najbardziej obleganych trasach zdarza się, że nie wszystkie osoby znajdują miejsca siedzące - mówił wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.
• Cztery zmodernizowane pociągi zasilą świętokrzyski oddział Przewozów Regionalnych.

• W środę (20 grudnia) w Kielcach odbyła się prezentacja pojazdów, które będą kursować przede wszystkim na odcinku z Kielc do Sędziszowa, Krakowa oraz Katowic.

• Gruntownie zmodernizowane pojazdy dotyczą serii EN57 Ald.

- Do użytku zostały oddane dwa pociągi, kolejne dwa trafią do nas w drugiej połowie przyszłego roku - poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych Robert Zaborski.

Nowy skład będzie miał m.in. nowoczesną konstrukcję z ociepleniem i wygłuszeniem ścian i podłóg, klimatyzację, sieć Wi-Fi, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny oraz informację wizualną i dźwiękową dla podróżnych. W pociągu zamontowano 160 miejsc siedzących oraz 214 stojących. Przygotowano również cztery miejsca na rowery oraz przedział rowerowy. W każdym pojeździe znalazły się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: dwie windy, toaleta, dwa miejsca dla wózków oraz 18 miejsc uprzywilejowanych.

Zaborski zaznaczył, że nowe pociągi zostaną wyposażone w liczniki energii trakcyjnej.

Koszt modernizacji jednego pociągu wyniósł ok. 6,8 mln zł. Jak podkreślił dyrektor świętokrzyskich Przewozów Regionalnych, "w pierwszej kolejności pojazdy będą obsługiwać połączenia z Kielc do Sędziszowa, Krakowa i Katowic, z uwagi na to, żeby już w 100 proc. mieć nowy, zmodernizowany tabor". "Starsze pociągi EN 57 pozostaną jako rezerwa i będą służyć w bardzo trudnym okresie, jakim np. w tym roku był dla nas trzeci kwartał" - dodał.

Oprócz zmodernizowanych pociągów, niebawem Przewozy Regionalne będą mogły korzystać z kolejnych pojazdów, które zakupi Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, będący organizatorem przejazdów kolejowych w regionie.

"Pasażerów mamy coraz więcej i na najbardziej obleganych trasach zdarza się, że nie wszystkie osoby znajdują miejsca siedzące. Zaplanowaliśmy zakup dwóch czteroczłonowych pojazdów, kończymy dokumentację i wierzę, że przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku" - poinformował wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski, którego udział w rynku przewozów kolejowych sięga 28 proc. Każdego dnia na tory wyjeżdża średnio 1800 pociągów spółki, którymi codziennie podróżuje ok. 220 tys. pasażerów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: