PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne odnawiają tabor niemal w całej Polsce

  • aw/PAP    17 października 2016 - 15:38
Przewozy Regionalne odnawiają tabor niemal w całej Polsce
"Wszystko co widzi pasażer, czyli wnętrze, oświetlenie, klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, będzie nowe" (fot. www.newag.pl).

• Przewozy Regionalne planują zmianę wyglądu, oświetlenia, napędu, systemu informacji pasażerskiej - to zakłada modernizacja 36 pociągów.
• Zmodernizowany tabor ma wozić pasażerów od 2017 r.
• Spółka zakończy rok na plusie- szacuje się, że zysk osiągnięty przez Przewozy Regionalne wyniesie ok. 39 mln zł.
Pieniądze na remont pociągów pochodzą z kredytu, którego Przewozom Regionalnym udzieliło pod koniec września br. konsorcjum trzech banków: Banku Gospodarstwa Krajowego, PKO BP i BZ WBK w wysokości 629 mln zł. Jak zapewnia spółka, uzyskane fundusze zostaną co do złotówki przeznaczone na inwestycje.

"Banki udzieliły nam kredytu, bo nam ufają" - zaznaczył prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński.

Czytaj też: Marszałek sprzeda pociągi kupione za unijne pieniądze

Gruntowny remont, jaki przejść ma 36 pojazdów, wiąże się z wymianą niemal całego zespołu napędowego, przebudową kabiny maszynisty, zmianą wyglądu zewnętrznego i przebudową wnętrza. Zmodernizowane pociągi mają wozić pasażerów na trasach niemal w całej Polsce, od 2017 r.

"Wszystko co widzi pasażer, czyli wnętrze, oświetlenie, klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, będzie nowe" - powiedział Mamiński. Dodał, że po 2018 r. spółka chce rozmawiać z producentami taboru o nowych pociągach.

To będzie dobry rok dla Przewozów Regionalnych

Spółka poinformowała, że bieżący rok zakończy dodatnim wynikiem finansowym we wszystkich obszarach swojej działalności.

"Szacuje się, że zysk osiągnięty przez spółkę wyniesie ok. 39 mln zł. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie większościowego właściciela, czyli Agencji Rozwoju Przemysłu, należącej do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki współpracy Przewozów Regionalnych i ARP spółka może się rozwijać, a pasażerowie korzystają z coraz wyższej jakości usług" - wskazano w komunikacie.

Przewozy Regionalne powstały w 2001 r. na bazie sektora Przewozów Pasażerskich PKP. W grudniu 2008 r. zostały wydzielone z Grupy PKP, a udziałowcami spółki zostały samorządy wszystkich województw.

Od 30 września 2015 r. właścicielem większości udziałów (50 proc. i jeden udział) jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Zdecydowana większość usług świadczonych przez spółkę to działalność o charakterze misji publicznej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.