PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne odzyskają pasażerów

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    31 stycznia 2012 - 16:27
Przewozy Regionalne odzyskają pasażerów

Najniższy poziom już za nami. Kolej powoli powinna zwiększać liczbę pasażerów. Ten układ został jednak zaburzony w ub.r. przez rozpoczęcie masowych remontów. Po ich zakończeniu, powoli powinniśmy odzyskiwać pasażerów pod warunkiem zabezpieczenia funduszy na zakupy i modernizację taboru - mówi Małgorzata Kuczewska-Łaska.
Jakimi wynikami finansowymi zakończyła spółka 2011 r.?

Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes Przewozów Regionalnych: Mamy dopiero wstępne wyniki. Wynika z nich, że z działalności operacyjnej uzyskaliśmy wynik dodatni. Jednak dużym obciążeniem jest zadłużenie i odsetki od niego, tak więc po audycie wynik netto będzie ujemny.

W jakiej wysokości?

- Sądzimy, że maksymalnie może to być minus 60 mln zł, ale powinno być mniej. W 2010 roku strata wyniosła 170 mln zł, a w pierwszym roku działalności 290 mln.

Czytaj też: Przewozy Regionalne - rok z mniejszą stratą

Ile spółka jest winna kontrahentom, szczególnie PKP PLK?

- Zarządcy infrastruktury kolejowej jesteśmy winni 400 mln zł. Ten dług pozostaje na tym samym poziomie od 2010 roku. Obecnie zasadniczo wszystkie rachunki, w tym PLK, regulujemy już na bieżąco.

Nie grozi zatem sytuacja, jak w maju 2010 roku, kiedy z powodu spóźnionych płatności PLK wymusiło zawieszenie kursowania kilkudziesięciu waszych pociągów?

- Mamy nadzieję, że nie. Sytuacja płatnicza raczej takiego niebezpieczeństwa nie stwarza.

Jak spółka zakończyła 2011 rok pod względem wielkości przewozów?

- W pięciu województwach wzrosła liczba przewiezionych osób. Były to województwa: świętokrzyskie, lubelskie, łódzkie i zachodniopomorskie, a ponadto mazowieckie, w przypadku pociągów interREGIO (bo nie mamy tam umów na przewozy dotowane).

W pozostałych województwach liczba pasażerów zmalała, po pierwsze ze względu na rozpoczęcie działalności i przejęcie linii przez Koleje Śląskie i Koleje Wielkopolskie, a po drugie - w związku z wprowadzeniem zamknięciowych rozkładów jazdy spowodowanych remontem linii kolejowych. Wydłużyły one znacznie czas podróży pociągiem i kolej stała się mniej atrakcyjna od innych środków transportu.

W sumie, przewieźliśmy prawie 110 mln pasażerów, czyli o ok. 4,5 mln mniej niż w 2010 roku.

Ile samorządów wojewódzkich zwiększyło dofinansowanie PR w 2012 roku?

- Niemal wszystkie, chociażby z tego powodu, że wzrosły koszty paliwa, energii i dostępu do infrastruktury. Zarazem trudno nam zwiększać przychody, z powodu wspomnianych remontów na wielu odcinkach torów.

Pod względem wzrostu przychodów, ten rok nie będzie zatem lepszy dla spółki PR?

- Jeśli chodzi o przychody z biletów, planujemy je na nieco wyższym poziomie niż w 2011 roku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • paro-wóz, 2012-01-31 23:04:12

    Odzyskają,jak nie zaśpią! Sen to zdrowie! Również na kolei?
  • Cyberterapia, 2012-01-31 19:32:16

    Trele- morele ! Moze i odzyskują,ale po tak długim czasie ten układ został zaburzony.To fakt bezsporny ! Muszą się nadzwyczaj postarać!!!