PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne wracają na tory

  • PAP    25 maja 2010 - 13:21
Przewozy Regionalne wracają na tory

Od 1 czerwca wracają do rozkładu pociągi InterRegio Przewozów Regionalnych - poinformował we wtorek prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Moraczewski.
- Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe od 1 czerwca wpuszcza na tory wszystkie pociągi InterRegio, które wcześniej funkcjonowały zgodnie z rozkładem. Obowiązuje on do grudnia tego roku - powiedział na konferencji prasowej Moraczewski. Dodał, że straty poniesione w wyniku zawieszonych kursów pociągów sięgają kilkunastu procent miesięcznych przychodów firmy.

Od początku maja nie kursowała część międzywojewódzkich pociągów InterRegio. PKP Polskie Linie Kolejowe nie zezwalały na ich wyjazd, ponieważ spółki nie porozumiały się co do spłaty zadłużenia Przewozów Regionalnych wobec PKP PLK. Tylko za ten rok dług wynosi ok. 100 mln zł, łącznie z zobowiązaniami za zeszły rok wynosi ok. 240 mln zł. Przewozy Regionalne wpłaciły 7 maja na konto zarządcy infrastruktury 10 mln zł. Kilka dni później rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski poinformował o wpłacie kolejnych 18,5 mln zł.

Moraczewski zapewnił jednocześnie, że firma jest w stanie na bieżąco regulować należności i nie powiększać zadłużenia.

- Z naszej strony nastąpiła większa spłata miesięczna, niż wynosi faktura za miesiąc. A zatem przez ten czas pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie na bieżąco regulować należności, nie powiększając swojego zadłużenia - powiedział prezes Przewozów Regionalnych.

W przesłanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe oświadczeniu, poinformowały, iż w związku z rozpoczęciem regulowania zobowiązań wobec PLK z tytułu korzystania z infrastruktury kolejowej, od 1 czerwca br. pociągi tego przewoźnika będą kursowały zgodnie ze złożonym przez niego wnioskiem o udostępnienie tras.

Jednocześnie zarząd PLK podał, że oczekuje na dalszą spłatę należności, zgodnie z harmonogramem.

Moraczewski poinformował, że Przewozy Regionalne wprowadzają nową kategorię pociągów: Regioekspres. Będą to dwa pociągi: ze Szczecina do Warszawy oraz z Rzeszowa do Warszawy.

Ponadto Przewozy Regionalne od pierwszego czerwca uruchomią nową stronę internetową, internetowy system sprzedaży biletów, instalację automatów biletowych na dworcach. Strona internetowa będzie wzbogacona o nowe funkcje, m.in. możliwość śledzenia sygnału GPS, co umożliwi określenie położenia pociągu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.