PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne: Zmodernizowane pociągi w połowie listopada

  • JL/PAP    19 października 2015 - 08:49
Przewozy Regionalne: Zmodernizowane pociągi w połowie listopada
W ciągu trzech lat Przewozy Regionalne planują zmodernizować ponad 200 pociągów. Fot. www.przewozyregionalne.pl

W połowie listopada br. na tory wyjadą pierwsze zmodernizowane pociągi – mówi prezes zarządu Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski.
Modernizacja taboru to jeden z filarów programu restrukturyzacji. W ciągu trzech lat spółka planuje zmodernizować ponad 200 pociągów.

- Po modernizacji nasze pociągi będą zawierały wszystkie nowoczesne rozwiązania potrzebne do codziennej eksploatacji, takie jak m.in. nowoczesny system informacji, monitoring wewnętrzny, klimatyzację, nowoczesny system toalet. Ten projekt kosztuje 160 mln zł, z czego 80 proc. jest refundowane ze środków UE – powiedział prezes zarządu Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski.

Czytaj też: Przewozy Regionalne na rozjeździe: Nie wytrzymają konkurencji

Program modernizacji 21 pociągów realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pasikowski poinformował, że pierwsze odnowione pociągi pojawią się na torach w pierwszej połowie listopada br. Zaś do końca roku na trasach ma jeździć 21 zmodernizowanych składów.

Przeciętnie wiek elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), czyli pociągów, z których korzysta spółka, wynosi ponad 35 lat. W ramach planu restrukturyzacji w latach 2016-2018 pełna modernizacja (oznaczająca kompleksową naprawę połączoną z przeglądami) ma objąć m.in. 43 pociągi EZT a modernizacja podstawowa – około 160 EZT.

Dodatkowo planowany jest zakup czterech nowych pojazdów elektrycznych oraz trzech autobusów szynowych. Przewoźnik obecnie korzysta z 550 EZT i około 120 szynobusów. Przewoźnik zapowiada że do 2018 r. chce zainwestować w modernizację taboru 500 mln zł.

Pasikowski podkreślił, że spółka chce utrzymać pozycję lidera na rynku przewozów regionalnych.

- Zakładamy, że będziemy obsługiwać 30 proc. rynku kolejowych przewozów regionalnych. W tych województwach, w których działa kolej marszałkowska, będziemy uzupełniać ofertę tych przewoźników, a w tych województwach, w których nie ma samorządowych przewoźników, będziemy jedynymi dostarczycielami tej usługi – wskazał.

Pod koniec czerwca br. marszałkowie 13 regionów zaakceptowali plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. 30 września br. Agencja Rozwoju Przemysłu i Przewozy Regionalne podpisały umowę dokapitalizowania.

Oznacza to, że ARP objęła większościowy pakiet udziałów (50 plus 1), pokrywając je gotówką w kwocie 770,3 mln zł. Środki te, które zostały zarezerwowane w tegorocznym budżecie, zostały przekazane ARP na podstawie umowy dotacji zawartej z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.

Decyzję o dokapitalizowaniu Przewozów Regionalnych poprzedziło przygotowanie przez spółkę planu restrukturyzacji na lata 2015-2018.

Został on pozytywnie zaopiniowany przez właścicieli, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Agencję Rozwoju Przemysłu i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. 21 września plan został przedstawiony Komisji Europejskiej. Zgoda komisji jest wymagana, aby można było rozpocząć realizację planu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Robert, 2015-11-10 16:20:30

    Regio to najtansza opcja na bliskie trasy. Niczym nie pojedzie się za takie grosze a jednoczesnie komfort podrozy jest naprawde niezły odkąd smigają nowe pociągi z PESY.