PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne zorganizują transport zastępczy w Nowym Sączu

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 17:00
Przewozy Regionalne zorganizują transport zastępczy w Nowym Sączu
Kolej ma pozwolic utrzymać MPK Nowy Sącz połaczenia przez Dunajec. (fot. PKP PLK)

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu zawarło umowę z Przewozami Regionalnymi na kolejową komunikację zastępczą podczas budowy nowego tzw. mostu heleńskiego na Dunajcu, jednej z głównych przepraw w mieście.
Budowa nowego mostu heleńskiego wraz z przebudową układu komunikacyjnego po obu stronach rzeki będzie się wiązała z całkowitym zamknięciem dla ruchu samochodowego starej przeprawy, która następnie zostanie rozebrana. Toteż sądecki przewoźnik, aby utrzymać połączenie między obiema częściami miasta, chce wykorzystać przebiegającą przez nie linię kolejową.

Jak poinformował 5 stycznia wiceprezes MPK Sławomir Rybarski, szynobusy przystosowane do przewozu co najmniej 100 osób będą jeździć między przystankami Nowy Sącz Miasto - Nowy Sącz Chełmiec 15 razy w ciągu dnia. Kursy rozpoczną się na kilka dni przed zamknięciem mostu, które planowane jest obecnie na przełom lutego i marca tego roku. Kursy będą się odbywać od godziny 6 do 18.

Przedstawiciel MPK zastrzegł, że termin uruchomienia kursów może się zmienić, bo będzie on skoordynowany z rozpoczęciem prac na przeprawie.

Zgodnie z warunkami przetargu umowa z przewoźnikiem została zawarta na rok, przy czym w przypadku zbyt małego zainteresowania ze strony pasażerów zamawiający zastrzegł sobie prawo rozwiązania umowy po pół roku.

Czytaj także: Olbrzymie nakłady na drogi wojewódzkie w Małopolsce

Przewozy Regionalne, działające pod marką Polregio zadeklarowały, że do wykonywania zadania chciałyby wykorzystać nowoczesny szynobus EN99 Acatus, produkcji bydgoskiej Pesy. Pojazd jest własnością Województwa Małopolskiego, a przewoźnik go dzierżawi do realizacji połączeń na terenie Małopolski.

W przetargu na zorganizowanie kolejowej komunikacji zastępczej na czas budowy nowego mostu w Nowym Sączu oferty złożyło dwóch przewoźników: Przewozy Regionalne Oddział Małopolski z ceną 397 tys. zł netto oraz firma SKPL Cargo z ceną ponad 1,5 mln zł netto.

Budowa nowego tzw. mostu heleńskiego na Dunajcu wraz z przebudową układu komunikacyjnego po obu stronach rzeki rozpoczęła się w listopadzie ub.r. Inwestycja będzie kosztować prawie 76,5 mln zł. Nowa przeprawa zastąpi wysłużony stary most heleński, który znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Most leżący w ciągu drogi krajowej nr 75 i 28 stanowi jedną z najważniejszych przepraw w Nowym Sączu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.