PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy szkolne w opłakanym stanie. Minister apeluje o bezpieczeństwo

  • MN    4 listopada 2016 - 14:39
Przewozy szkolne w opłakanym stanie. Minister apeluje o bezpieczeństwo
Minister Adamczyk zwrócił uwagę na zły stan transportu szkolnego. Do akcji włączyła się Anita Włodarczyk. (fot. mib.gov.pl)

• W piątek (4 listopada) odbyła się akcja kontroli autobusów szkolnych pod nazwą "Anita Włodarczyk rzuca... wyzwanie niesprawnym autobusom szkolnym".
• W towarzyszącym jej spotkaniu uczestniczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który apelował o bezpieczeństwo w przewozach szkolnych.
• Kontrole wykazują, że stan transportu szkolnego z roku na rok się pogarsza.
- Apeluję do organizatorów przewozów, by kierowali się nie tylko względami ekonomicznymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

W briefingu wzięli również udział mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W związku z pogarszającymi się wynikami kontroli autobusów szkolnych i gimbusów uczestnicy konferencji wspólnie zaapelowali do organizatorów transportu szkolnego o zwrócenie większej uwagi na stan techniczny taboru w firmach, które wybierają do obsługi przewozów. Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział również dalsze kontrole ITD pojazdów przewożących dzieci do szkół.

Setki odebranych dowodów rejestracyjnych 

Inspekcja Transportu Drogowego od początku roku szkolnego prowadzi wzmożone kontrole gimbusów oraz autobusów szkolnych. Wrześniowe kontrole wykazały pogorszenie stanu technicznego tych pojazdów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Sprawdzono 1730 autobusów szkolnych. W wyniku kontroli zatrzymano 273 dowody rejestracyjne (16 proc.), a 121 nie dopuszczono do dalszej jazdy (7 proc.).

Minister sportu i turystyki Witold Bańka zapowiedział, że polscy sportowcy na stałe włączą się w kolejne wydarzenia promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym szczególnie w przewozach dzieci i młodzieży.

Przy okazji briefingu dzieciom idącym do szkoły rozdano odblaskowe opaski i kamizelki. Kierowcy autobusów, które pozytywnie przeszły kontrolę (wyniki wszystkich skontrolowanych w piątek autobusów były pozytywne), otrzymali maskotki ITD - krokodyle.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • tantus, 2016-11-07 08:50:28

    Kiedyś Ministerstwo Edukacji prowadziło centralne zakupy gimbusów, które następnie były użyczane gminom do przewozu uczniów. Ale przyszedł rząd PiSS-LPR-Samoobrona i zlikwidował ten system. Dziś odczuwamy tylko skutki tej decyzji.