Przez ustawę śmieciową źródło tańszego opału wysycha

  • PAP/Puls Biznesu
  • 23-10-2013
  • drukuj
Polska branża cementowa zużywa do spalania 7-8 proc. odpadów wytwarzanych w kraju. Tymczasem przez tzw. ustawę śmieciową źródło tańszego opału wysycha.
Przez ustawę śmieciową źródło tańszego opału wysycha

Zakłady produkujące cement kupują paliwo alternatywne (specjalnie przygotowane kompozycje odpadów takich jak plastik, drewno czy opony) m.in. od wytwórni, które wchodzą w skład dużych grup zajmujących się obróbką śmieci, jak MO-Bruk, Remondis czy Sita.

Branża odbiera od nich prawie całość produkcji. Średnie zużycie paliw alternatywnych w wytwarzaniu ciepła w cementowniach w 2000 r. wynosiło 2 proc., a już w 2011 ten udział przekroczył 45 proc. Obecnie niektóre cementownie uzyskują nawet 80 proc. ciepła z odpadów. Oznacza to rocznie ponad 1 mln ton odpadów mniej na wysypiskach - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Czytaj też: Do pracy ze śmieciami potrzebny certyfikat

Po wprowadzeniu nowych przepisów cementowaniom zaczyna brakować tego paliwa, gdyż następuje inna cyrkulacja odpadów. Duża część jest segregowana i trafia do recyklingu. Ponadto niektóre małe firmy szukają alternatywnego sposobu utylizacji śmieci, niż odstawianie do regionalnych sortowni. Często trafiają one do lasu i żwirowni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czegoś nie rozumiem. Normalny Kowalski którego nie stać na zakup węgla nie może spalać śmieci, które wytworzył, bo zagraża to środowisku. Ale wielka cementownia, która generuje odpowiednio wysokie zyski -może??? I wtedy nie zagraża środowisku???

ziuta, 2013-10-28 09:04:38 odpowiedz

Znając życie będziemy brali śmiecie od Niemców bo pewnie tańsze.

JodekMordka, 2013-10-23 13:25:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE