PARTNER PORTALU
  • BGK

Przez ustawę śmieciową źródło tańszego opału wysycha

  • PAP/Puls Biznesu    23 października 2013 - 07:38
Przez ustawę śmieciową źródło tańszego opału wysycha

Polska branża cementowa zużywa do spalania 7-8 proc. odpadów wytwarzanych w kraju. Tymczasem przez tzw. ustawę śmieciową źródło tańszego opału wysycha.
Zakłady produkujące cement kupują paliwo alternatywne (specjalnie przygotowane kompozycje odpadów takich jak plastik, drewno czy opony) m.in. od wytwórni, które wchodzą w skład dużych grup zajmujących się obróbką śmieci, jak MO-Bruk, Remondis czy Sita.

Branża odbiera od nich prawie całość produkcji. Średnie zużycie paliw alternatywnych w wytwarzaniu ciepła w cementowniach w 2000 r. wynosiło 2 proc., a już w 2011 ten udział przekroczył 45 proc. Obecnie niektóre cementownie uzyskują nawet 80 proc. ciepła z odpadów. Oznacza to rocznie ponad 1 mln ton odpadów mniej na wysypiskach - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Czytaj też: Do pracy ze śmieciami potrzebny certyfikat

Po wprowadzeniu nowych przepisów cementowaniom zaczyna brakować tego paliwa, gdyż następuje inna cyrkulacja odpadów. Duża część jest segregowana i trafia do recyklingu. Ponadto niektóre małe firmy szukają alternatywnego sposobu utylizacji śmieci, niż odstawianie do regionalnych sortowni. Często trafiają one do lasu i żwirowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ziuta, 2013-10-28 09:04:38

    Czegoś nie rozumiem. Normalny Kowalski którego nie stać na zakup węgla nie może spalać śmieci, które wytworzył, bo zagraża to środowisku. Ale wielka cementownia, która generuje odpowiednio wysokie zyski -może??? I wtedy nie zagraża środowisku???
  • JodekMordka, 2013-10-23 13:25:46

    Znając życie będziemy brali śmiecie od Niemców bo pewnie tańsze.