PARTNER PORTALU
  • BGK

Przy okrągłym stole o mieszkaniach

  • wer/krakow.pl    6 listopada 2011 - 08:33
Przy okrągłym stole o mieszkaniach

W Krakowie pod hasłem ''Ogrągły stół mieszkaniowy” odbywają się debaty dotyczące polityki mieszkaniowej i gospodarki gminnymi lokalami mieszkalnymi.
Zaplanowano 19 debat. Najbliższa debata, która dotyczyć będzie sytuacji mieszkańców prywatnych kamienic rozpocznie się 7 listopada o godz. 17:00 w Sali Portretowej urzędu miasta Krakowa.

Rada Miasta Krakowa w lipcu tego roku podjęła uchwałę, w której zobowiązała prezydenta Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta) do przygotowania i zainaugurowania obrad "Okrągłego stołu mieszkaniowego".

Podczas obrad omówione zostaną: sytuacja mieszkańców lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobie mieszkaniowym gminy, gospodarka gminnymi lokalami mieszkalnymi, kwestia możliwości powiększania gminnego zasobu mieszkaniowego, w tym rozwój budownictwa komunalnego, problem wysokości czynszów z tytułu najmu gminnych lokali mieszkalnych, problem zaległości czynszowych i groźby eksmisji, pomoc osobom bezdomnym.

Czytaj też: Maleje zainteresowanie gmin pieniędzmi na lokale socjalne

Kraków jest miastem z dużą ilością wielorodzinnych budynków należących do osób prywatnych. Większość lokatorów prywatnych budynków zajmuje mieszkania na podstawie decyzji administracyjnych.

Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej jest zadaniem własnym gminy, nałożonym przez ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Miasto corocznie w ramach posiadanych środków finansowych pozyskuje do zasiedlenia lokale mieszkalne. W latach 2003-2010 zostało pozyskanych prawie 3000 lokali. Łącznie w latach 2003-2010 na pozyskanie lokali mieszkalnych wydano blisko 150 mln złotych.

Liczba lokali, jakimi w obecnej chwili dysponuje miasto jest niewystarczająca, by w pełni zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób uprawnionych lub ubiegających się o skorzystanie z pomocy miasta, polegającej na dostarczeniu lokali mieszkalnych.

Szansą na szybkie powiększenie mieszkaniowego zasobu gminy, jest budowa lokali komunalnych przy udziale partnera prywatnego. Obecnie wytypowane zostały dwie lokalizacje przeznaczone pod realizację inwestycji. Są to nieruchomości położone przy: ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie (346 lokali mieszkalnych i 1775 m2 powierzchni przeznaczonej pod działalność usługową).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Fenomen, 2011-11-06 22:48:36

    a i owszem! odbywają się!
  • Sax, 2011-11-06 22:13:16

    tak tak przy okrągłym stole to się miło siedzi, dyskutuje, gawędzi, biesiaduje, uprawia politykę ale i zapomina o bożym świecie i realiach nim rządzących