PARTNER PORTALU
  • BGK

Przybywa mieszkań komunalnych w Suwałkach

  • suwalki24.pl    28 stycznia 2013 - 12:00
Przybywa mieszkań komunalnych w Suwałkach

W Suwałkach powstały nowe mieszkania komunalne. 22 lokatorów otrzymało od Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk klucze do świeżo wyremontowanych lokali przy ulicy Sejneńskiej 18. Inwestycja warta prawie 3 miliony złotych w 40 proc. finansowana jest dzięki wsparciu z BGK.
W byłym pokoszarowym budynku mieszkalnym przy ul. Sejneńskiej 18 docelowo powstanie 47 mieszkań. W ubiegłym tygodniu odbyło się przekazanie 22 lokali. Reszta zostanie wyremontowana i oddana do użytku pod koniec października tego roku.

Pierwsi lokatorzy wprowadzili się do 8 mieszkań jednopokojowych o średniej powierzchni 30m2, 12 mieszkań dwupokojowych o średniej powierzchni 50m2 i 2 mieszkania trzypokojowe o średniej powierzchni 60m2.

Docelowo znajdą się tu 22 lokale jednopokojowe, 19 lokali dwupokojowych, 5 lokali trzypokojowych oraz 1 lokal czteropokojowy.
Budynek wyposażono w instalację wodno - kanalizacyjną, elektryczną, telefoniczną, domofonową, odgromową, ciepłowniczą - zapewniającą ogrzewanie i ciepłą wodę.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 2 850 tys. zł. 40 proc. tej kwoty to finansowe wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego (1 140 tys. zł.).

Od 2007 roku w Suwałkach do użytku oddano 250 nowych mieszkań komunalnych:

- w 2007 roku został oddany do użytku blok komunalny przy ulicy Daszyńskiego 27, w którym powstało 60 mieszkań.
- w 2008 roku do użytku oddano dwa bloki komunalne przy ulicy Franciszkańskiej, w których powstało 136 mieszkań w tym 8 mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Koszt tej inwestycji to 25 mln zł.
- w 2011 roku zakończono remont byłego hotelu pielęgniarek przy ulicy Daszyńskiego. Znalazły się tu 54 mieszkania i świetlica środowiskowa. Koszt remontu wyniósł 3 700 tys. zł.

Wszystkie inwestycje były możliwe dzięki przyjętemu w 2006 roku przez suwalską Radę Miejską programowi budownictwa komunalnego w Suwałkach. Program ten można było opracować dopiero po przyjęciu programu rewitalizacji centrum Suwałk i pojawieniu się możliwości pozyskiwania pieniędzy na rewitalizację Suwałk, a przede wszystkim przygotowaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.